اخبارجهان

ناتو: نمی‌گذاریم داعش افغانستان را خلافت تروریستی خود بسازد

بروکسل/ وی او ای/4 قوس/ باختر

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفت که این پیمان به ماموریت و حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهد تا از مبدل شدن افغانستان به خلافت تروریستی داعش جلوگیری کند.

آژانس باختر به نقل از صدای امریکا گزارش داد که ستولتنبرگ روزدوشنبه در ۶۶مین جلسۀ شورای پارلمانی ناتو گفت: “هیچ یک از متحدان نمی‌خواهد که دیرتر از ضرورت در افغانستان بماند. اما نمی‌توانیم این خطر را بپذیریم که افغانستان یکبار دیگر به سکویی برای دهشت افگنان بین‌المللی مبدل شود تا حمله ها را بر کشورهای مان طراحی و سازماندهی کنند.”

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا هفتۀ گذشته دستور داد که ۲۰۰۰ نظامی امریکایی تا ۱۵ جنوری از افغانستان به امریکا برگردانده شوند. در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است.

منشی عمومی ناتو با اشاره به کاهش حضور نظامی امریکا در افغانستان و فعالیت های تروریستی داعش در این کشور گفت: “نمی‌توانیم به داعش اجازه دهیم که افغانستان را مرکز خلافت تروریستی خود بسازد که در سوریه و عراق آن را از دست داد.”

ستولتنبرگ همچنان گفت که آیندۀ حضور ناتو در افغانستان که در نشست آیندۀ وزیران دفاع این پیمان که در ماه فبروری برگزار خواهد شد، مشخص می‌شود.

او با دشوار خواندن تصمیمگیری در مورد ادامۀ ماموریت ناتو در افغانستان گفت: “یا باقی می‌مانیم و بهای ادامۀ ماموریت نظامی را می‌پردازیم. یا هم ترک می‌کنیم و خطر از دست رفتن دستآوردهای حاصله و تزلزل روند صلح را می‌پذیریم.”

منشی عمومی ناتو گفت که اکنون زمان پایان بخشیدن ماموریت نظامی در افغانستان نیست: “باید به خاطر داشته باشیم که با هم به افغانستان رفته بودیم و هروقت که فرصت مناسب باشد، با یک روش هماهنگ، باهم از آن کشور باید بیرون شویم.”

بر اساس توافقنامۀ امریکا–طالبان که در اواخر فبروری سال روان در قطر امضا شد، در صورتی که طالبان به تعهدات شان مبنی بر قطع رابطه با گروه های دهشت افگن به شمول القاعده، کاهش خشونت، مذاکرات صلح با حکومت افغانستان پابند بمانند، نیروهای خارجی تا ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون خواهند شد.

اما تا کنون مذاکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان به گونۀ رسمی آغاز نشده است و به گفتۀ مقام‌های نظامی امریکا، گروه طالبان هم روابط خود را با القاعده به گونۀ کامل قطع نکرده است. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا