سیاستاخبارTOP

نشست هیئت مذاکره ‌کنندۀ صلح کشور، با بزرگان مردم قندهار برگزار شد

کابل/ 18قوس/ باختر

به منظور تأمین مشارکت مردم و تبادل نظر، امروز نشست هیئت مذاکره ‌کنندۀ صلح کشور، از طریق ویدیوکنفرانس با بزرگان مردم قندهار، برگزار شد.

به گزارش آژانس باختر؛ دراین نشست عبدالخالق بالاکرزی٬ دربارۀ هدف برگزاری نشست‌های مشورتی معلومات داد و گفت که وزارت دولت در امور صلح زمینه را برای ارتباط مستقیم مردم با هیئت مذاکره ‌کننده و سایر مسوولان روند صلح، از راه‌ های گوناگون فراهم می‌کند.

بعد حیات‌الله حیات، والی قندهار خاطرنشان کرد که مردم قندهار حامی روند مذاکرات صلح هستند و به منظور پیشرفت آن از هیچ حمایتی دریغ نخواهند کرد.

سپس عطاءالرحمن سلیم، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی، گفت: در مرحلۀ قرار داریم که باید از فرصت موجود، استفاده اعظمی کنیم و هر دو طرف مذاکره در این زمینه نباید تعلل کنند.

در ادامه، بزرگان قومی، شورای ولایتی قندهار، علمای دینی، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان، فعالان صلح، شخصیت‌های آکادمیک، نمایندگان جوانان و قربانیان جنگ از قندهار در این نشست نگرانی‌ها و سوالات خویش را با اعضای هیئت مذاکره ‌کننده، بیان کردند.

ریشه‌های جنگ، ارادۀ مردم برای صلح، رسیدگی به حقوق قربانیان جنگ، خشونت‌های جاری و لزوم آتش‌بس، اجندای مذاکرات صلح، خواسته‌های اساسی مردم، حفاظت از حقوق زنان، انتظار مردم از نتایج مذاکرات و حمایت از عملکرد هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان از نکات عمده صحبت‌های مردم قندهار بود.

به همین ترتیب٬ شمار از اعضای هیئت مذاکره‌کننده، وارد شدن به بحث روی اجندا را پیشرفت مهم در مذاکرات صلح افغانستان خواندند و گفتند که خواسته‌های اساسی مردم مبتنی بر اسلام و منافع ملی و جمعی مردم در سرلوحۀ عمل هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان قرار خواهد داشت.

در اخیر، سید سعادت منصور نادری٬ وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌ کننده با جمع‌بندی این نشست گفت که وزارت دولت در امور صلح به حیث پل ارتباطی با ساختارهای پیش‌برندۀ روند مذاکرات و صلح، زمینه‌ ساز ارتباط مستقیم اقشار گوناگون مردم با نمایندگان‌شان در هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان است.

وی افزود: این وزارت متعهد به تأمین اصل مشارکت در روند مذاکرات و همه‌شمول ساختن روند صلح است. احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا