اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های غیرحکومتی درپایتخت

کابل/21عقرب/ باختر

شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درکابل که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.

روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست “وزارت داخله “بیشتر طالبانی رها شده از زندان ها دوباره به میدان جنگ برگشته اند “نوشته است.

 وزارت امورداخله کشور تاکید می کند که اکثر زندانیان گروه طالبان که درماه های گذشته از زندان ها رها شده اند ، دوباره به میدان های جنگ برگشته و در حملات این گروه درولایت ها دربرابر نیروهای دفاعی ، امنیتی می جنگند.

همچنان این روزنامه در صفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان حکومت بایدن نباید به طالبان امتیاز بیشتر بدهد” نوشته کرده است.

پس از پیروزی جوبایدن درامریکا و تغییر ساختار قدرت درآن کشور مردم افغانستان امیدوار اندکه توافق نامه میان خلیل زاد و نمایندگان طالبان دردوحه مورد بازبینی وتجدید نظر قراربگیرد.

اگر به طالبان امتیاز بیشتر داده شود واضع است که دستاورد های چندین ساله افغانستان که با هزینه شدن میلیون ها دالر پول جامعه جهانی به دست آمده است همه به خاک یکسان خواهد شد و آنگاه مقصر دولت های شناخته می شوند که به طالبان صلاحیت و امتیاز بیشتر قایل شده اند.

 روزنامه 8صبح مطلب زیرعنوان جان پدر کجاهستی ؟”کاش می تانستم پیکر بی جان حنیفه را ببرم دوحه وروی میز مذاکره بگذارم ” نگاشته است.

می پرسم چطور فهمیدی که دردانشگاه کابل حادثه رخ داده است ؟می گوید: “آن روز صبح حنیفه گفت : پدرجان برای سمستر جدید پیسه کتاب نیازدارم 250 افغانی به او دادم و پرسیدم مادرکم کافی است به ( حنیفه هم دختر کلانم بود و هم بسیار دوستش دارم ، برای همین همیشه او را مادرکم صدا می زدم ).

آن روز آن قدر غرق در افکارو گرفتاری های روزمره بودم که حتا دقت نکردم چه کالایی پوشیده ، آیا صبحانه خوردی یانه ؟حتا غافل شدم ازاین که یک دل سیر ببینمیش ساعت 12 چاشت بود ، سرساختمان داشتم نان چاشت می خوردم ، شوهر خواهرم زنگ زد و گفت حبیب ! حنیفه و گل آرا کجا استن دانشگاه کابل حمله شده خبرداری یانی ؟ همان لحظ قاشق از دستم افتاد ، آنگار دهانم کرخت شده بود فقط توانستم بگویم گل آرا خانه است ، اما حنیفه رفته وکاش امروز نمی رفت ” کاش می تانستم پیکر حنیفه را ببرم دوحه ، روی میز مذاکرات بگذارم ، بگویم واقعیت افغانستان امروز این است . جسم به خون غلتیده دختر جوانی که هزار و یک آرزوی قشنگ داشت ، ولی کشته شد تا شما معامله کنید .

روزنامه اطلاعات روز مطلب تحت عنوان یک فروند چرخبال ارتش در ننگرهار سقوط کرد “نوشته است.

وزارت دفاع ملی کشور تاییدکرد که یک فروند چرخبال ارتش هنگام بلند شدن از زمین درمربوطات ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار سقوط کرده است.

 دراعلامیه این وزارت نوعیت چرخبال 17-ام یک گفته شده است به نقل از اعلامیه ، این چرخبال حوالی ساعت 12 شب گذشته (سه شنبه 20 عقرب ) به دلیل مشکل فنی سقوط کرده است.

درهمین حال ، یک منبع امنیتی درولایت ننرهار می گوید که دو چرخبال نظامی در مربوطات ولسوالی حصارک این ولایت هنگام بلندشدن از زمین باهم برخورد کرده است این چرخبال ها نیروهای امنیتی را برای دفع حمله طالبان به حصارک منتقل کرده بودند این منبع که نخواست نام وی درخبر ذکر شود ، به روزنامه اطلاعات روز گفت که دو چرخبال پس از برخورد ، به زمین سقوط کرده اند که درنتیجه آن ده نفر زخمی شده اند.

روزنامه صبح کابل مطلب تحت عنوان “امرالله صالح : طالبان تصمیم دارند فعالان مدنی را ترور کنند “نوشته است.

آقای امرالله صالح ، معاون اول ریاست جمهوی گفته است که براساس اطلاعات ریاست عمومی امنیت ملی ، گروه طالبان تصمیم گرفته تا فعالان مدنی را درشهرهای بزرگ افغانستان ترور کند.

آقای صالح ، روز چهارشنبه 21 عقرب دربرگه فیسبوک نوشت ” جامعه مدنی از اهداف نرم طالبان است ، به نظر طالبان کشتار هایی که عاطفه و احساس جامعه را تخریش می کند ، سبب نارضایتی مردم از حکومت می شود.”

آقای صالح گفته است که این موضوع را به خاطر ایجاد رعب ووحشت اطلاع رسانی نکرده ، بلکه قصه دارد تا ماهیت طالبان را افشا کند.

 او از فعالان مدنی خواسته است که هم صدا شده و به طالبان بگویند که ترور نمی تواند اراده مردم را خدشه دار کند. ختم/ شوخک …ک..م

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا