اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های غیرحکومتی درپایتخت

کابل/ 30قوس/ باختر

شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرارگرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را دربارۀ رویدادهای جاری منطقه وج هان نشرکرده اند.

روزنامۀ آرمان ملی٬ در برگ نخست زیرعنوان «هیئت مذاکرۀ صلح جمهوری اسلامی افغانستان با رییس جمهور غنی و هیئت طالبان با نخست وزیر پاکستان دیدار و گفت وگو کردند» نوشته است: ارگ ریاست جمهوری گفته که هیئت مذاکره کنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به دور اول مذاکرات به رییس جمهور معلومات ارائه کرده است.

همچنان این روزنامه٬ در صفحۀ دوم سرمقالۀ شمارۀ امروزی را زیرعنوان «طالبان حملات شان را بر امریکایی ها از سرگرفتند» نوشته است: دیروز فرودگاه بگرام پایگاه نظامی امریکایی ها آماج موشک قرارگرفت.

این درحالی است که امریکایی ها با طالبان توافق نامۀ صلح را امضا کرده اند که براساس آن نباید طالبان پایگاه های نظامی امریکایی ها را تهدید کنند و یا به آن ها حمله کنند.

پیش از این طالبان٬ به جوبایدن رییس جمهور منتخب امریکا اخطار دادند که باید حکومت جدید آن کشور به توافق نامۀ دوحه پابند باشد. گروه طالبان اصرار ورزیده است که اگر نظامیان امریکایی برخلاف توافق نامه عمل کنند، آن ها حملات شان را بر امریکایی ها در افغانستان از سر می گیرند.

روزنامۀ 8صبح٬ زیرعنوان «ریاست اطلاعات وفرهنگ بامیان برای چاپ آثار زریاب اعلام آمادگی کرد» نوشته است: ادارۀ اطلاعات وفرهنگ بامیان اعلام کرده است که آماده است٬ آثار چاپ ناشده رهنورد زریاب نویسندۀ فقید کشور را گردآوری و چاپ می کند.

این روزنامه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «فرمان تازه غنی: والیان حق داشتن سخنگو را ندارند» نگاشته است: براساس مکتوبی که از شورای امنیت ملی به ارگان های محلی فرستاده شده است، رییس جمهورغنی دستور داده است که هر والی مسوول اطلاع دهی است و بعد از این والیان حق داشتن «سخنگویان را ندارند». این مکتوب در دوازدهم قوس صادر شده است.

روزنامۀ صبح کابل٬ مطلب تحت عنوان «طالبان در سه ماه گذشته٬ دست کم پنجصد غیرنظامی را کشتند» نوشته است: طارق آرین٬ سخنگوی وزارت داخله روز شنبه 29 قوس در برگۀ تویترش نوشته است که در جریان سه ماه گذشته 487 غیرنظامی در حمله های طالبان کشته شدند و یک هزار وچهل نه نفر دیگر زخمی شده اند.

همچنان این روزنامه٬ مطلب دیگر زیرعنوان «کرونا در افغانستان شناسایی 105 بیمار جدید و مرگ 17 نفر دیگر دریک شبانه روز گذشته» نوشته است: در اعلامیه یی که روز شنبه 29 قوس ازسوی وزارت صحت عامه منتشر شد٬ آمده است که این تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کابل، هرات، قندهار، بغلان، پروان، بادغیس، پنجشیر، ارزگان و جوزجان شناسایی شده اند.

روزنامۀ اطلاعات روز٬ زیرعنوان «کشته شدن ضرار و آینده القاعده درافغانستان وپاکستان» نگاشته است: کشته شدن محمد حنیف (مشهور به ضرار) معاون هستۀ پاکستانی القاعده در دامن طالبان در افغانستان٬ نشان می دهد که جهادی های پاکستانی متعهد طالبان در داخل القاعده٬ به حمایت خود از طالبان در افغانستان ادامه داده اند،ضرار کی بود؟

درده نوامبر 2020 نیروهای امنیتی افغانستان ادعا کردند که معاون رییس القاعده در شبه قارۀ هند را٬ در ولسوالی بکواه فراه کشته اند٬ محمد حنیف که به نام های ضرار، نسیم، عبدالله، ایوب و حنیفی نیز شناخته می شد٬ یکی از اعضای نخستین القاعده پس از یازده سپتامبر در پاکستان بود که در بقای این گروه نقش مهمی ایفا کرد.

ضرار یک جهادی عادی نبود، او بمب ساز درجۀ یک القاعده بود که در دهۀ 1990 در اردوگاه های شبه نظامیان «حرکت المجاهدین» ( گروه جهادی پاکستانی وفادار به اسلام آباد، آموزش دیده بود. شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا