اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

نگاهی به نشرات شماری از روزنامه های غیرحکومتی در پایتخت

کابل/5قوس/ باختر

شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی پرداخته اند.

روزنامۀ اطلاعات روز٬ مطلب تحت عنوان «انفجار ماین در شهر کابل چهار زخمی برجای گذاشت» نوشته است: پولیس کابل می گوید که در نتیجۀ انفجار یک حلقه ماین مقناطیسی در مربوطات ناحیۀ دوازدهم شهر کابل٬ چهار نفر زخمی شده اند٬ زخمیان شامل دو نظامی و دو غیرنظامی استند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به روزنامه اطلاعات روز گفت که این رویداد٬ حوال ساعت 35/7 دقیقۀ صبح امروز چهارشنبه 5 قوس در ساحۀ شهرک امنیت٬ در ناحیۀ دوازدهم رخ داده است.

روزنامۀ 8 صبح٬ مطلب زیرعنوان «پایان نشست جینوا، جامعۀ جهانی به کمک سیزده میلیارد دالری٬ مشروط “تعهد کرد» نوشته است: نشست «افغانستان 2020 » در جینوا با تجدید تعهد کشورهای کمک کننده پایان یافت٬ بیشتر کشورهای حاضر در این نشست٬ از دوام کمک های شان در چهارسال آینده به افغانستان خبردادند.

روزنامۀ صبح کابل٬ مطلب تحت عنوان «انفجارها در بامیان 15کشته و 59 زخمی به جا گذاشت» نگاشته است: حوالی ساعت 40/4دقیقه پس از چاشت روز سه شنبه 4 قوس٬ دو انفجار پیهم در مربوطات مرکز بامیان رخ داده است.

مسوولان صحی در بامیان می گویند که در نتیجۀ این انفجارها٬ 15 نفر جان باختند و 59 نفر دیگر زخمی شده اند.

این روزنامه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «کرونا در افغانستان، در یک شبانه روز گذشته 17 بیمار جان باختند» نوشته است: وزارت صحت عامه اعلام کرده است که در جریان 24 ساعت گذشته٬ 290 نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

روزنامۀ آرمان ملی٬ در صفحه اول زیرعنوان «ناتو: در ماه فبروری در مورد خروج احتمالی از افغانستان تصمیم می گیریم» نوشته است: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو٬ از یک تصمیم دشوار دربارۀ ماموریت این سازمان در افغانستان سخن گفته است و تاکید کرده است که این پیمان نظامی در ماه فبروری سال آینده تصمیم می گیرد که آیا ماموریت خود در افغانستان را ادامه بدهد یا در اوایل سال آینده این کشور را ترک کند.

 این روزنامه٬ در صفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیر عنوان «آتش بس باید در اولویت مذاکرات رسمی قرارگیرد» نوشته است: ادامۀ کمک های جامعۀ جهانی به افغانستان و شکت بن بست میان هیئت دولت و نمایندگان طالبان از خبرهای خوش است و امیدواری هایی را به وجود آورده است.

اگر آتش بس در آغاز مذاکرات رسمی٬ ازسوی هر دو جانب مورد پذیرش قرارگیرد، روند مذاکرات با اعتمادی که به وجود می آید٬ خوبتر و بهتر به پیش خواهد رفت و روزنۀ امید در فضای تاریک و ناامید کنندۀ کشور به وجود خواهد آمد.

همچنان روزنامه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «روز رسمی انتقال قدرت در امریکا آغاز شد» نوشته است: ادارۀ خدمات عمومی ایالات متحده با ارسال نامۀ به جوبایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، اعلام کرده است که دولت دونالد ترامپ آماده است تا فرایند انتقال قدرت را به طور رسمی آغاز کنند. شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا