گزارشات

نگرانی های تازه از حضور داعش در افغانستان

کابل باختر ۴ دلو
مرکز مبارزه با تروریزم کشور های مشترک المنافع می گوید، گروه های تروریستی داعش مرکز جدید خود را در قلمرو افغانستان ایجاد کرده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد ٬ مرکز مبارزه با هراس افگنی کشور های مشترک المنافع که از کشور های اتحاد شوروی سابق شکل یافته است  می گویند که هراس افگنان وابسته به داعش که از سوریه و عراق فرارکرده اند اکنون یک مرکز تروریستی را در خاک افغانستان ایجاد کرده اند که می تواند تمام کشور های آسیای مرکزی را تهدید کند.
این مرکز ادعا دارد که داعش مناطق تحت اداره خود را در افغانستان گسترش می دهد و این گروه که به یک تهدید مستقیم برای کشور های عضو سازمان امنیت جمعی تبدیل شده است . اندری نویکوف رییس مرکزضد تروریزم کشور های مستقل مشترک المنافع ، می گوید٬ تروریست های دولت اسلامی (داعش ) که از سوریه و عراق فرار کرده اند، حالا یک مرکز تروریستی را در خاک افغانستان ایجاد کرده اند که می تواند تمام کشور های آسیای مرکزی را تهدید کند.
وزارت خارجه روسیه هم گفته است که داعش از خاک افغانستان کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تهدید می کنندکه تحت شرایط نا مشخص گروه داعش به افغانستان راه می یابند که در نتیجه تهدیدی جدی را برای کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی به بار می آورد.
وی خاطر نشان کرد که مناطق تحت اداره داعش در افغانستان گسترش می یابد که یک تهدید مستقیم برای کشور های عضو سازمان امنیت جمعی به شمار می رود.
در همین حال رییس ستاد نیروهای مسلح ازبکستان می‌گوید که نشانه‌هایی از جابه‌جایی کانون‌های بی‌ثباتی در شمال افغانستان مشاهده می‌شود که موجب افزایش تهدید امنیتی برای کشورهای آسیای مرکزی است.
پاول ایرگاشیف در نشست دوره‌یی قومندانان ستادهای کل کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی گفته است که ازبکستان از آغاز گفت ‌وگوهای صلح‌آمیز در افغانستان بدون هیچ پیش شرط و اعمال زور استقبال می کند.
ایرگاشیف می‌گوید: شگوفایی آسیای مرکزی با دستیابی به صلح در افغانستان مرتبط است اما امروز چشم انداز حل و فصل مناقشه در افغانستان همچنان نامشخص باقی مانده است .تشنج و رویارویی در این کشور بحرانی است.
او خاطرنشان کرد: در این میان نشانه‌هایی  از جابه‌جایی کانون‌های بی‌ثباتی در شمال افغانستان مشاهده می‌شود که موجب افزایش تهدیدهای امنیتی برای کشورهای آسیای مرکزی می شود.
او گفته است، ما نباید به افغانستان به عنوان یک مشکل، بل به عنوان یک فرصت استراتیژیک و چشم‌انداز جدید همکاری‌های منطقه‌یی متقابلاً سودمند نگاه کنیم.
باید گفت که دولت افغانستان با آن که فعالیت داعش را در افغانستان تائید می کند مگر تاکید دارد که بعضی از کشور های منطقه در قسمت حضور داعش در افغانستان بزرگ نمایی می کنند و در صدد سود گرفتن از نام داعش در افغانستان اند تا حضور شان را در کشور های منطقه حفظ کنند روسیه قبل از این گفته است که داعش از مسیر امارت عربی ٬ بحرین و پاکستان وارد افغانستان شده است روسیه بندر کراچی پاکستان را مجرای اصلی ورود داعشی ها به افغانستان می داند ٬ با آنکه روسیه خود تاکید دارد که پاکستان مجرای اصلی ورود داعشی ها به افغانستان است مگر با این کشور رابطه تنگاتنگ ایجاد کرده است . ختم شوخک- فرشته

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا