اخبار

نگرانی گروه کاری حفاظت ازغیرنظامیان درهرات از نقض حقوق بشری در افغانستان

هرات/ ۱۷ قوس /باختر

اعضای شورا و گروه کاری حفاظت از غیر نظامیان هرات دریک گردهم آیی اعتراضی در برابر دفتر یوناما در هرات؛ اعتراض و نگرانی‌ شدید خود را نسبت نقض گستردۀ حقوق بشر، تداوم خشونت‌ها و میزان بلند تلفات ملکی در افغانستان بیان کردند.

این معترضان در آستانۀ ۷۲مین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر؛ با خوانش “سوگ‌نامه حقوق بشری مردم افغانستان” تلفات ملکی  درجنگ افغانستان را داغ ننگین بر پیشانی این اعلامیه دانستند و از سازمان ملل متحد خواستار رساندن صدای اعتراضی شان به گوش جهانیان شدند.

سید اشرف سادات عضو شورای حفاظت از غیرنظامیان هرات می‌گوید در ده سال گذشته جنگ در کشور بیش از ۱۰۰هزار قربانی گرفته است و اساسی‌ترین حق مردم افغانستان که زندگی است همه روزه با تهدید بلند همراه است.

وی از اعضای سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع در برابر نقض حقوق بشری مردم افغانستان خواست که سکوت را بشکند و برای تامین صلح در کشور و تامین عدالت برای قربانیان اقدامات جدی کنند.

به گزارش آژانس باختر، آقا ملنگ بورانی رییس شورای حفاظت از افراد ملکی هرات خواهان آتش‌بس فوری طالبان با دولت جمهوری اسلامی افغانستان شد و از آنان خواست تا در درگیری‌ها قوانین جنگی را مراعات و حمله به جان افراد ملکی را متوقف کنند.

سکینه حسینی نماینده مردم در شورای ولایتی هرات دراین گردهم آیی،  از سازمان ملل و جامعه جهانی خواستار اعمال فشار بر طالبان برای توقف حمله های مرگبارشان درافغانستان شد.

حسینی گفت که طالبان نباید به‌خاطر منافع سیاسی وگروهی خود، مردم را قربانی کنند.

در همین‌حال اعتراض‌کننده‌گان این برنامه خواهان ختم جنگ و تامین صلح پایدار در کشور شدند.

آنان می‌گویند که از جنگ و کشتار خسته شده‌اند و نیم قرن جنگ افغانستان هست و بود شان را با خود به یغما برده است.

این معترضان از سازمان ملل، جامعه جهانی، کشورهای همسایه و حامیان بین‌المللی جنگ و صلح افغانستان خواستند که برای ختم جنگ‌افروزی در افغانستان و هموار ساختن مسیر صلح و ختم کشتار بی‌رحمانه افراد ملکی تلاش‌های سازنده انجام دهند.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا