اخبارجهان

هجوم حامیان ترامپ به کانگرس امریکا؛ قیود گشت و گذار در واشنگتن دی سی نافذ شد

واشنگتن/ وی او ای/1 جدی/باختر

پس از آن که هزاران نفر از طرفداران دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا به عمارت کانگرس امریکا داخل شدند، جلسۀ تایید نتایج انتخابات امریکا مختل و عمارت کانگرس مسدود شد.

آژانس باختر به نقل از صدای امریکا گزارش داد که این رویداد عصر چهارشنبه به وقت امریکا زمانی به وقوع پیوست که قانونگذاران کانگرس امریکا به ریاست مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا جلسۀ تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کرده بودند.

ویدیوهای نشر شده در شبکه‌های اجتماعی و نشرات زندۀ رسانه‌های امریکایی طرفداران ترامپ را نشان می‌داد که صف نیروهای پولیس را در بیرون ساختمان کانگرس در هم شکسته و وارد ساختمان شدند.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا در واکنش به این رویداد گفت دموکراسی امریکا “مورد تهاجم غیرمترقبه” قرار گرفته است. او از دونالد ترامپ خواست تا در تلویزیون ملی برود و مسوولیت خود را به صفت سر قوماندان اعلای قوای مسلح ادا کند و معترضان را فرا بخواند.

اندکی بعد، دونالد ترامپ در یک پیام ویدیویی، بدون آنکه هجوم معترضان به مقر کانگرس را تقبیح کند، یکبار دیگر انتخابات را تقلب آمیز خواند و خطاب به طرفدارانش گفت: “باید صلح داشته باشیم. پس خانه بروید. دوست تان داریم؛ شما بسیار خاص استید.”

اما پیش از نشر این پیام ویدیویی ترامپ، در حالیکه گروه کثیری از معترضان در بیرون ساختمان کانگرس امریکا با پولیس برخورد داشتند، دونالد ترامپ در یک پیام تویتر از آنان خواست تا از پولیس حمایت کنند و “صلح آمیز” باشند.

گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از آن است که پولیس برای جلوگیری از ورود معترضان به مجلس نمایندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

در پی این رویداد، موریل بوسر، شاروال واشنگتن دی سی اعلام کرد که سر از ساعت ۶:۰۰ شام به وقت محل، قیود گشت و گذار در این شهر نافذ است.

اندکی پیشتر از این هرج و مرج، مچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای امریکا، از رد کردن نتایج انتخابات امتناع ورزید. او در یک پیام تویتر نوشت: “به احترام از تصمیم مردم امریکا و دفاع از نظام حکومت‌داری مان رای می‌دهم.” 

دقایقی پیش از یورش معترضان به کانگرس امریکا، دونالد ترمپ در میان هزاران طرفدارش در مقابل قصر سفید در شهر واشنگتن دی سی سخنرانی کرد. او گفت که نتایج انتخابات را “هرگز” نخواهد پذیرفت و بار دیگر ادعا کرد که نتایج انتخابات به یغما رفته است و خود را برندۀ انتخابات خواند.

ترامپ همچنان از مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا خواست تا نتایج انتخابات را تایید نکند و آن را برای تصدیق مجدد به ایالت‌ها بفرستد.

اما اندکی بعد،  پنس با نشر نامه‌یی گفت که بر ضد تصمیم کالج الکتورل رای نمی‌دهد.  پنس در این نامه نوشته است: “حلف وفاداری من به حمایت و دفاع از قانون اساسی، مرا مکلف می‌سازد تا در تشخیص اینکه کدام آرای الکتورل شمارش شود و کدام نشود، از صلاحیت خود یکجانبه استفاده نکنم.”

در واکنش به این نامۀ  پنس،  ترامپ در یک پیام تویتر نوشت: “مایک پنس شجاعت این را نداشت تا برای حفاظت از کشور و قانون اساسی مان، آنچه را که باید انجام می‌داد، انجام دهد“.

مقام‌های پولیس گفته اند که تا کنون شش نفر از طرفداران  ترامپ را به اتهامات مختلف از جمله حمل اسلحه و مهمات و حمله بر افسران پولیس بازداشت کرده اند.

پس از آنکه هیئت انتخاب کنندۀ رییس جمهور یا الکتورل کالج، نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا را رسماً اعلام کند، جلسۀ معمول و تشریفاتی تایید نتایج از سوی کانگرس برگزار می‌شود که آخرین مرحلۀ انتخابات پنداشته می‌شود.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا