سیاست

هشدار رئیس جمهوری ٬ هیچ مقام ملکی و نظامی حق مداخله در امور انتخابات را ندارد

کابل  باختر   ۲۵  دلو
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از احزاب سیاسی و فعالان جامعه مدنی خواسته است تا برای تعیین روسای و اعضای جدید  دو کمیسیون انتخاباتی نامزدان مورد نظرشان  را معرفی کنند .
به گزارش آژانس  باختر ٬ این تصمیم بعد از آن گرفته شد که روز سه شنبه هفته جاری روسا و اعضای دو کمیسیون انتخاباتی از وظایف شان برکنار شدند
در همین حال محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با صدور فرمان‌هایی به مقام‌ها و کارمندان حکومتی دستور داده است که نباید در روند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مداخله کنند.
شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور به روز چهارشنبه در یک نشست خبری  پیرامون فرمان های اخیر ریاست جمهوری توضیح داد .
در فرمان‌ها گفته شده است  تمام کارمندان و مقام‌های حکومتی مکلف است که در صورت نیاز در اسرع وقت ٬با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری و در روند انتخابات اصل بی‌طرفی را رعایت کنند.
همچنان از مسوولان امنیتی خواسته شده است که اقدامات مورد نیاز روند انتخابات را روی دست گیرند و برای شرکت فعال زنان در این روند، موظفان زن را در مراکز انتخاباتی بگمارند.
بر اساس این فرمان‌ها، نیروهای امنیتی باید کرامت انسانی و حقوق قانونی رأی‎دهندگان، نامزدان، ناظران و رسانه‌ها را  حفظ کنند و از دامن زدن به تعصبات قومی، نژادی، زبانی و سمتی جدا خودداری کنند.
در بخش‌های دیگر این فرمان ها آمده است که مسوولان و کارمندان حکومتی حق اعمال نفوذ بر نامزدان را ندارند و نمی‎توانند از امکانات دولتی به نفع یک یا چند نامزد استفاده کنند مگر این‌که این امکانات به گونۀ عادلانه در اختیار تمام نامزدان قرار گیردو ورود به مراکز رای دهی برای کارمندان ملکی و نظامی ممنوع است
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور در این نشست خبری جزئیات تعدیلات قانون انتخابات را نیز ارائه کرد.
او گفت ، در مادۀ سیزدهم این قانون درباره چگونگی انتخاب اعضای کمیسیون آمده است (هر حزب سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه یک نامزد، نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات 15 واجد شرایط را که دست‌کم 5 تن آنان زن باشند، معرفی ‌کنند و فهرست آن را به ریاست جمهوری ارسال کنند.)
به گفته مرتضوی  رئیس جمهور از میان این نام نویس اعضای کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات و روسای دارالانشاء را تعیین می‌کند.
مرتضوی در این نشست خبری در مورد سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به شهر مونیخ المان و شرکت او در نسشت سالانه امنیتی مونیخ گفت که محمد اشرف غنی برعلاوه شرکت و سخنرانی در اجلاس مونیخ ٬ با شماری از روسای هیئت های شرکت کننده دیدار خواهد داشت .
مرتضوی معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری در واکنش به گفته‌های دین محمد جرات، معاون پیشین شورای امنیت ملی که حکومت را به توطیه در برابر خودش متهم می‌ کند، می‌گوید که برخی از شخصیت‌های سیاسی از نام قوم و مذهب استفاده می‌کنند.
مرتضوی، گفت٬ رفتار با این نوع افراد مطابقت با قانون است، هیچ موضوع سیاسی و انتخاباتی در آن دخیل نیست. چیزی را که وزارت امور داخله در باره وی اعلام کرده، همان موضوع است.
وزارت داخله بعد از روز سه شنبه به این جنرال پیشین آن وزارت ۷۲ ساعت مهلت داده است  تا جنگ افزارو وسایطی که بعد از عزل از پست دولتی ٬نزد خود نگهداشته است را دوبارۤ به آن وزارت تسلیم کند مگر جنرال جرات تا کنون اقدام به استرداد مجدد اموال ووسایط دولتی نکرده است .   صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا