جهان

هندوستان درباره پیروزی ” تروریزم” در افغانستان هوشدار داد

کابل باختر 4 دلو

هند در مورد تلاش هایی که با حمایت ایالات متحده امریکا برای یک راه حل سیاسی با طالبان درافغانستان شروع شده است، دعوت به احتیاط کرد و در قبال پیروزی "نیروهای سیاه تروریزم " هوشدار داد.

بگزارش باختر

خانم نیرو پاما راو، سفیر هندوستان درایالات متحده امریکا دیروز حمایت قوی دهلی جدید را از تلاش های نظامی زیرفرماندهی ایالات متحده امریکا در افغانستان ابراز داشت؛ اما گفت که دهلی جدید تلاش های مترددانه یی را که برای مذاکره با طالبان آغاز گردیده است، "با جدیت نظاره می کند".

راو گفته است: "درحالی که ما موافقیم که در نهایت یک راه حل سیاسی صورت خواهد گرفت، ما همچنان معتقدیم که این امرنباید چنان هدف عمده ای گردد که ایجاب نماید به هرقیمت به دست آید".

خانم راو در دانشگاه جورج واشنگتن به هنگام سخنرانی اش افزود:"چنین طرز برخوردی خطر پیروزی آن نیروهای سیاه تروریزم و افراط گرایی مذهبی را به وجود می آورد که ازمدتها به این سو در همه منطقه گسترش یافته اند".

این در حالی است که مارک گروسمن، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان اوایل این هفته با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان ملاقات کرد و گفت که در آستانه مرحله ای که طالبان می خواهند برای تسهیل مذاکرات در قطر دفتری داشته باشند، او حمایت قوی برای تلاش های صلح را به دست آورده است.

اما ایالات متحده امریکا همچنان گفته است که طالبان پیش از مذاکرات صلح، باید خشونت را ترک بگویند و روابط شان را با شبکه القاعده  بگسلند.

هندوستان در دوران بعداز برکناری طالبان مبلغ دو میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است و در نظر دارد نقش گسترده تری در آموزش نیروهای امنیتی افغانستان داشته باشد. این امر مایه خشم پاکستان می گردد، کشوری که تشنج در روابطش با ایالات متحده امریکا، هر روز بیشتر می شود.

هفته گذشته گروسمن از هندوستان بازدید کرد تا در مورد مذاکرات صلح با آن کشور مذاکره کند. اما پاکستان نخواست با گروسمن بازدیدی داشته باشد و مدعی شد که می خواهد به طور کامل مناسباتش را با ایالات متحده امریکا مورد بازبینی قرار دهد.ختم / مینوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا