اخبارجهان

هند بخش زیاد واکسین کووید۱۹ جهان را تولید می‌کند

دهلی جدید/ وی او ای/۲۱قوس/ باختر

هند، بزرگترین تولید کنندهٔ واکسین در جهان، مصمم است با صنعت دارویی و شرکای خود بزرگترین نقش را در تولید واکسین کووید۱۹ برای از بین بردن همه گیری ویروس کرونا داشته باشد.

هند که بیش از ۶۰ درصد تمام واکسین های فروخته شده در سراسر جهان را تولید می‌کند، بدون درخواست خرید قطعی ازسوی کدام کشوری، سرمایه گذاری در بخش تولید واکسین کووید۱۹ را سرعت داده است.

شرکت‌های داروسازی هندی قرار است٬ هشت واکسین با قیمت ارزان را تولید کنند که برای مبارزه با کووید۱۹ طراحی شده اند. از جمله می‌توان از استرازنیکا کوویشیلد نام برد.

باری اوفیریل، سفیر آسترالیا در هند هنگام دیدار با جمعی از دیپلماتان از صنعت ۴۰ میلیارد دالری تولید واکسین در هند گفت: “واکسین های زیادی در کشورهای جهان تولید می‌شود٬ اما تنها یک کشور است که ظرفیت تولید مقادیر کافی برای تأمین خواسته های شهروندان در هر کشور را دارد و آن هند است.”

انستیتیوت سیرم هند، که بزرگترین تولید کننده واکسین در جهان است، بیش از ۵۰ میلیون دوز واکسین استرازنیکا را تولید کرده است و منتظر دریافت مجوز استفاده اضطراری آن ازسوی مقامات هندی و بریتانیایی است.

این انستیتوت قصد دارد تا ماه جولای سال آینده ۴۰۰ میلیون و سالانه یک میلیارد دوز واکسین استرازنیکا را تولید کند.

اما هند با داشتن ۱.۳ میلیارد نفوس، بیشتر تولید واکسین خود را، حداقل در ابتدا، برای مصارف داخلی اختصاص خواهد داد.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز، تا صبح امروز بیش از ۹ میلیون و ۷۸۳ هزار نفر در هند به کووید۱۹ مبتلا شده اند که از آن میان بیش از ۱۴۱ هزار نفر در اثر این بیماری جان باخته اند.

دولت هند گفته است که در چند هفتهٔ آینده مجوز استفاده اضطراری واکسین کووید۱۹ صادر خواهد شد. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا