اخبارفرهنگTOP

هنر مینیاتوری میراث مشترک است

کابل/ 3 جدی/ باختر

اخیرآ هنر مینیاتوری که منشا و زادگاه اصلی آن افغانستان است با همکاری کشور های ایران ، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.

این اقدام در حاشیۀ پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس صورت گرفته است.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این رابطه به خبرنگار آژانس باختر گفت هنر مینیاتوری به تازگی در حاشیه برگزارش پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس به نام این کشور ها فیصله شده است.

این در حالیست که وزارت اطلاعات و فرهنگ در نشست های خبری از ثبت هنر مینیاتوری به نام افغانستان که زادگاه و منشا اصلی این هنر است، صحبت کرده است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید که این وزارت در نشست هایی که با مسوولان یونسکو در کابل داشته است، اعتراض رسمی خود را مبنی بر ثبت هنر مینیاتوری به نام کشور های یاد شده شریک کرده است و خواستار پی گیری فیصله از مرجع اصولی آن شده است .

محمد طاهر زهیر همچنان گفت که  با ارسال مکتوب رسمی به سازمان یونیسکو جهت ثبت هنر مینیاتوری در میراث جهانی موضوع را رسما تعقیب کرده است و ادارۀ یونیسکو از حصول مکتوب و از ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث مشترک به این وزارت اطمینان داده است.

در همین حال محمد افسر رهبین ، رییس آرشیف ملی کشور در رابطه به منشا هنر مینیاتوری چنین گفت، بحث در مورد منشا اصلی هنر مینیاتوری مشکل است چون هنر مینیاتوری به خراسان اسلامی تعلق می گیرد که خراسان اسلامی مکمل کشور های ایران ، افغانستان ، تاجکستان ، ازبکستان حتی ترکیه هم می شود.

رهبین افزود، هیچ کشور حق این ادعا را ندارد که هنر مینیاتوری را متعلق به خود رقم بزند چون این هنر میراث مشترک است.

اما وی افزود: اگر به گذشته ها نظر بی اندازیم هنر مینیاتوری گذشته فراون دارد در سرزمین های مختلف .

وی همچنان در بارۀ پیشتازی این هنر گفت که استاد کمال الدین بهزاد یک تن از پیشتازان این هنر است که از هرات است که به کار گیری این هنر را آغاز کرد و همچنان امیر شیر علی نوایی و شارخ میرزا از جمله پیشتازان هنر مینیاتوری هستند در قلمرو افغانستان کنونی بودند.

رییس آرشیف ملی گفت در کل می تواند گفت که هنر مینیاتوری مربوط یه حوزه فرهنگی می شود که چندین کشور را احتوا می کند.

به گفته مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ اسناد مربوط هنر مینیاتوری در فهرست میراث جهانی ترتیب کرده است و در روز های نزدیک از طریق وزارت امور خارجه به سازمان یونسکو فرستاده خواهد شد.

ثبت هنر مینیاتوری در میراث جهانی با در نظر داشت مکتوب ارسالی به سازمان یونیسکو در مغایرت صریح با مواد مندرج کنوانسیون حفاظت از میراث های فرهنگی ناملموس ” 2003″ است و باعث ایجاد فضای عدم همکاری فرهنگی میان کشور های مربوط می شود.

وزارت اطلاعات و فرهنگ از سازمان یونیسکو تقاضا می کند که بر ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث فرهنگی مشترک افغانستان و کشور های مربوط بر اصل محوریت افغانستان اقدام کند.فرشته

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا