سیاستاخبارامنیت

وزیرداخله: طالبان برای جنگ تمام عیار در سال آینده‌ آماده شده اند

رییس عمومی امنیت ملی: طالبان با تشدید جنگ٬ برای انتقال رهبران شان به  داخل کشور تلاش دارند

کابل/ ۱۵جدی/ باختر

وزیر داخله با شرکت در نشست عمومی ولسی جرگه از ایجاد یک نیروی ویژۀ عملیاتی متشکل از نیروهای امنیت ملی، پولیس ویژه و کماندوهای اردوی ملی خبر داد.

به گزارش آژانس باختر؛ در پی افزایش ناامنی ها و ترورهای هدفمند در کشور، ولسی جرگه امروز وزیر داخله و رییس عمومی امنیت ملی را به نشست عمومی آن مجلس فرا خواند تا به پرسش های اعضای آن شورا پاسخ گویند.

 مسعود اندرابی، وزیر امور داخله در این نشست گفت: گروه طالبان برای «جنگ تمام عیار» در سال آینده آمادگی گرفته‌اند و نیروهای امنیتی هم آماده  دفع آن ‌اند.

 او توضیح داد: همه ساله افراد طالبان جنگ را در زمستان متوقف می کردند و بیشتر به پاکستان می رفتند، اما  امسال به افرادشان  دستور داده‌اند که افغانستان را ترک نه کنند و جنگ را ادامه دهند و این گروه برای جنگ تمام عیار در سال آینده آماده شده است.

اندرابی علاوه کرد، نیروهای امنیتی آمادۀ دفع  حمله های طالبان هستند، او از ایجاد یک نیروی ویژۀ عملیاتی، متشکل از نیروهای امنیت ملی، پولیس ویژه و کماندوهای اردوی ملی خبر داد و گفت: در حالی که نیروهای امنیتی تمام انعطاف و محدودیت‌هایی را که برای رسیدن به صلح وضع شده است، رعایت کرده‌اند.

وزیر داخله یادآور شد؛ نهادهای امنیتی پس از مذاکرات با طالبان، دور دوم «جنگ و صلح» را تاکنون به خوبی رهبری و مدیریت کرده‌اند و مانع گروه طالبان برای گرفتن شهرها به هدف به دست آوردن امتیاز در میز مذاکره شده‌اند و از حملات طالبان در هلمند و قندهار یادکرد که در آن حدود یک هزار عضو گروه طالبان کشته شده‌اند و با ایجاد یک قومندانی واحد بین نهادهای سه‌گانه امنیتی، حملات گروه طالبان خنثا خواهد شد.

وزیر امور داخله این گفته های خود را که در نشست مشرانوجرگه بیان داشته بود، تکرار کرد که پشت حمله های هدفمند که مسوولیت آن را در مواردی هیچ گروهی بر عهده نمی‌گیرد، گروه طالبان قرار دارد. به گفت، اندرابی، کسانی که در پیوند به ترورهای هدف‌مند بازداشت شده‌ اند، اعتراف کرده‌اند که ازسوی گروه طالبان گماشته شده بودند.

در نشست استجوابیۀ امروز ولسی جرگه، رییس عمومی امنیت ملی نیز حضور داشت، او از تلاش طالبان برای انتقال رهبری‌اش به داخل کشور یاد کرد.

احمد ضیا سراج، به اعضای مجلس گفت: اطلاعات نشان می‌دهد که گروه طالبان با افزایش خشونت و جنگ در صدد فراهم‌کردن زمینۀ انتقال رهبری و کمیسیون‌های خود از پاکستان به داخل کشور اند و به همین خاطر جغرافیای جنگ را در ولایت‌های جنوب و جنوب‌ غربی گسترش داده‌اند.

رییس امنیت ملی گفت: طالبان در گذشته برای فراهم‌سازی زمینۀ حضور رهبری این گروه در افغانستان تلاش کرده اند که ناکام ماندند و تحرکات کنونی گروه طالبان در ننگرهار به همین هدف است. و اطلاعاتی که ما داریم نشان می‌دهد که گروه طالبان باورمند به صلح نیستند، آٖنان تلاش دارند که مذاکرات را به تأخیر بیاندازند تا نیروهای خارجی در ماه می به صورت کامل از افغانستان خارج شوند.

او همچنان گفت: طالبان اکثر موادی توافق‌نامۀ را که با امریکا امضا کرده بودند، نقض کرده‌اند، افزایش خشونت‌ها، حملات بر شاهراه‌ها، بازگشت زندانیان رها شده به میدان جنگ و ترورهای هدف‌مند ازسوی طالبان نمونه های از نقض این توافق نامه است.

طالبان تاکنون در بارۀ این گفته های دو مقام ارشد امنیتی واکنش نشان نداده اند. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا