سیاستاخبار

وزیر امور خارجه با وزیر خارجهٔ آسترالیا صحبت تیلفونی کردند  

کابل / 20 قوس / باختر

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ امروزدرتماس تیلفونی با خانم ماریس پین وزیر خارجهٔ آسترالیا، در مورد پیشرفت‌ها در روند صلح، پیگیری تحقیقات مبنی بر بدرفتاری با غیرنظامیان و زندانیان افغان و سایر مسایل مورد علاقهٔ بحث کرد.

به گزارش آژانس باختر؛ دراین صحبت تیلفونی وزیر خارجۀ کشور، از مشارکت فعال و تعهدات سخاوتمندانۀ آسترالیا در کنفرانس بین‌المللی 2020 افغانستان در ژنیو، تشکر کرد.

دو طرف روی مسایل مختلف از جمله پیشرفت‌ها در روند صلح، کوید ۱۹، و تحولات در صحنهٔ بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

همچنان در پیوند به ادعاهای بدرفتاری با غیرنظامیان و زندانیان افغان، خانم پین به اتمر اطمینان داد که آسترالیا موضوع را بسیار جِدی گرفته است و به گونهٔ همه‌جانبه و مستقلانه در مطابقت با قوانین، آن ‌را دنبال و پیگیری می‌کند ، دولت و وزارت خارجۀ افغانستان را از جریان تحقیقات و عملی‌شدن سفارشات بازرس ویژهٔ آسترالیا در این زمینه، آگاه خواهد کرد.

به همین ترتیب اتمر،  یادآور شد که که حکومت، به‌خصوص رییس جمهوری افغانستان، از نحوۀ رسیدگی مقامات آسترالیایی به قضیهٔ بدرفتاری‌ها با غیرنظامیان و زندانیان افغان بسیار خشنود استند.

اتمر افزود که شماری از خانواده‌های متضرر با مراجعه به حکومت، امکان اقامۀ دعوا را در مراجع قضایی آسترالیا مطرح کرده اند .

همچنان اتمر،  به‌ منظور رسیدگی بهتر به این و سایر مسایل مرتبط، پیشنهاد ایجاد یک گروه کاری مشترک از سوی مقامات افغانستان و آسترالیا را مطرح کرد.

وزیر خارجۀ آسترالیا پیشنهاد وزیر خارجهٔ افغانستان را یک مفکوره خوب دانست و گفت که به سفیر آسترالیا در کابل هدایت خواهد داد تا با مقامات و طرف‌های مربوط در افغانستان وارد بحث وتبادل نظر شوند.

در پیوند به مذاکرات صلح در قطر، وزیر خارجۀ افغانستان معلومات لازم را با همتای آسترالیایی‌اش در میان گذاشت و اطمینان داد که افغانستان به حاکمیت قانون متعهد و پابند است  و در روشنایی آن، منافع ملی خویش و شرکای خود را در گفت وگوهای صلح برای رسیدن به یک راه حل پذیرفتنی برای تمامی طرف های ذینفع، در کانون توجه قرار می‌دهد.

در پایان این صحبت تیلفونی، وزیر خارجه آسترالیا، از اطلاعات جامع اتمر در مورد روند صلح و مسایل مورد علاقهٔ دوطرف قدردانی کرد و از ادامهٔ همکاری‌های آسترالیا اطمینان داد.احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا