اخبارجهان

وزیر دفاع امریکا: جنگ با القاعده پایان نیافته است

واشنگتن/ وی او ای/25عقرب/باختر

کرستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا در نخستین پیامش به نیروهای مسلح آن کشور گفت که جنگ با گروه تروریستی القاعده پایان نیافته است.

 میلر در این پیام که ۱۳ نوامبر نشر شد گفته است: “در حالی که ما برای آینده آمادگی می‌گیریم. ما به پایان بخشیدن جنگی متعهد استیم که القاعده آنرا در سال ۲۰۰۱ به مرزهای ما آورد. این جنگ پایان نیافته است.”

سرپرست وزارت دفاع امریکا افزوده است: “ما به شکست دادن القاعده و همکاران‌اش نزدیک شده ایم،‌ اما باید از اشتباهات گذشتهٔ خویش مبنی بر ندیدن پایان جنگ جلوگیری کنیم.”

او نگاشته است که این “جنگ طولانی و قربانی‌های ما بزرگ” بوده است.

در این پیام  میلر گفت که اکنون مرحلهٔ مهم فرا رسیده است که در آن امریکا تلاش‌هایش را از رهبری به نقش حمایوی تغییر می‌دهد.

او افزوده است “ما مردم جنگ دایمی نیستیم” و “تمامی جنگ‌ها باید خاتمه یابند“.

با آنهم، سرپرست وزارت دفاع امریکا گفته است که به چالش‌ها پاسخ داده شده است، پایان دادن به جنگ‌ها به مشارکت و از خودگذری نیاز دارد که امریکا در تحقق بخشیدن آن از هیچ چیزی دریغ نکرده است.

او گفته است که اکنون زمان آن فرارسیده است که نیروهای امریکایی به خاک شان برگردند.

اما در این پیام  میلر، نامی از افغانستان برده نشده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکاگفته است که “باید شمار اندک باقیماندۀ مردان و زنان شجاع ما که در افغانستان سرگرم خدمت اند، تا کرسمس [عید میلاد مسیح] به خانه برگردند.”

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا گفته است که تا اوایل سال ۲۰۲۱ شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت. اما او اظهارات  ترامپ را یک “دستور” نه بلکه “یک آرزو” خوانده است.

بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری سال جاری امضا شد، نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی افغانسان را ترک کنند. اما مقامات امریکایی گفته اند که خروج کامل نیروها بر اساس وضعیت در منطقه خواهد بود.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا