اخبارجهان

پوتین به جو بایدن پیام تبریکی فرستاد

 مسکو/ وی او ای/۲۶قوس/باختر

 درست شش هفته پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پیروزی جو بایدن را به صفت رییس جمهور منتخب امریکا مبارکباد گفت.

کرملین روز سه شنبه با نشر بیانیه‌یی گفت: “پوتین برای رییس جمهور منتخب [امریکا] آرزوی هرگونه موفقیت کرد و ابراز اطمینان کرد که روسیه و امریکا که مسوولیت خاص را در زمینۀ امنیت و ثبات جهان به دوش می‌کشند، با وصف مخالفت‌های شان، اکنون بتوانند حل شمار زیاد مشکلات و چالش‌های فراروی جهان را تسهیل کنند.”

در اعلامیۀ کرملین از قول پوتین آمده است: “همکاری روسیه-امریکا، بر مبنای اصول برابری و احترام متقابل، علایق هر دو کشور و تمام جامعۀ بین‌المللی را برآورده خواهد کرد…از جانب خویش، آمادۀ تعامل و تماس با شما استم.”

پوتین یک روز پس از آن به جو بایدن پیام تبریکی فرستاد که الکتورل کالج، پیروزی بایدن را در انتخابات سوم نومبر رسماً تایید کرد.

رای‌گیری الکتورل کالج، امسال توجه زیادی را به خود جلب کرده بود، زیرا دونالد ترمپ از پذیرفتن شکست خود و پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نومبر ابا ورزیده است و بدون ارایۀ مدارک و شواهد ادعا کرده است که در انتخابات به سود بایدن تقلب صورت گرفته است.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا که رسانه‌های امریکایی بر اساس شمارش آرا، جو بایدن را برندۀ آن پیش‌بینی کردند، روسیه اعلام کرد که از ابراز نظر در مورد این انتخابات تا تایید رسمی نتایج آن خودداری می‌کند.

در پی تایید پیروزی بایدن از سوی الکتورل کالج، شماری از سیاستمداران جمهوریخواه به شمول مچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای امریکا و سناتور لندسی گراهام که از طرفداران سرسخت ترامپ اند، پیروزی جو بایدن را پذیرفتند. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا