آموزش

پوهنتون کابل دردورنخست رقابت های هولت پرایزد، درجمع 20 بهترین قرارگرفت

کابل باختر12 حوت
پوهنتون کابل در دور نخست رقابت های بنیاد هولت پرایز از میان 1500 پوهنتون جهان در جمع 20 بهترین قرار گرفت.
به گزارش آژانس باختر، بنیادهولت پرایز همه ساله چالش های داغ جهانی را در بین محصلان به رقابت می گذارد و با استفاده ازایده ها و مفکوره های خلاق محصلان ، راه های حل مناسب برای آن پیدا می کند.
چالش 2019 هولت پرایز در 15 سپتامبر 2018 توسط بیل کلینتون اعلان شد وعنوان عمومی این چالش تمرکز بالای اشتغال زایی وایجاد زمینه کاری برای 10 هزار جوان در یک دهه می باشد.
گلاب الدین تاتار یکتن از محصلان پوهنحی انجنیری و مسوول هولت پرایز پوهنتون کابل و نماینده این پوهنتون در چهار دور رقابت ها گفت که بنیاد هولت پرایز باهمکاری سازمان ملل و بنیاد بیل کلینتون همه ساله بزرگترین برنامه رقابتی را دربین محصلان دنیا به خاطر حل چالش هایی اجتماعی راه اندازی می کند .
وی افزود که برای نخستین بار پوهنتون کابل نیز شامل این رقابت ها شد ومحصلان این پوهنتون می توانند طرح ها و ایده های شان را با محصلان  دنیا در رقابت بگذارند.
او گفت که به خاطر پیشبرد این برنامه از شش ماه بدینسو محصلان  پوهنتون کابل را درسهم گیری این رقابت تشویق کرد ودر 22 پوهنحی پوهنتون کابل به صورت حضوری در صنف های درسی، از طریق صفحات مجازی و برگزاری کارگاه های عمومی برای محصلان آگاهی دهی کرده است .
گلاب الدین تاتار افزود که 25 تیم از پوهنتون کابل با طرح های کاملا جدید اشتغال زایی شامل رقابت ابتدایی این برنامه شد.
تیم های متذکره در طول شش ماه امسال توسط مربی ها از جمله استادان پوهنتون کابل، سازمان های دولتی وخصوصی  رهنمایی شدند که در نتیجه در 9 جنوری 2019 با حضورداشت پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی، رییس پوهنتون کابل، داکترکمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ وروسای پوهنحی های پوهنتون کابل، سه تیم در مقام های اول، دوم و سوم به عنوان تیم های برتر انتخاب شدند وقرار است در ماه اپریل 2019 تیم نخست آن( از پوهنحی انجنیری) راهی شهر عمان کشور اردن شود وبا تیم های مختلف دنیا رقابت کند.
گلاب الدین تاتار گفت:" نکات عمده یی که باعث شد تا پوهنتون کابل از جمله 20 بهترین برگزار کننده های رقابت هولت پرایز تعیین شود، تعقیب کردن اهداف کلی برنامه شامل گزارش دهی هفته وار وماه وار به شکل مستند،تعیین مربی ها از شخصیت های برجسته دولتی و خصوصی واستادان پوهنتون کابل، انتخاب داوران برجسته از نهاد مختلف، حمایت قوی وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون کابل بود.
رقابت هولت پرایز شامل چهار مرحله است که مرحله اول آن درپوهنتون مربوط ، مرحله دوم آن در ماه اپریل 2019 در25 شهرمعتبر دنیا (دوبی، شانگهای، لندن، سانفرانسیسکو و قاهره)، مرحله سوم آن در ماه جولای 2019 در شهرلندن ومرحله چهارم که مرحله نهایی می باشد در ماه سپتامبر در مقرسازمان ملل متحد درنیویارک امریکا برگزار می شود. احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا