جهان

پیشنهاد دانمارک برای تحریم نفتی ایران از اول جولای ۲۰۱۲

کابل باختر 28 جدی

دنمارک رئیس دوره‌ای اتحادیه‌ اروپا پیشنهاد کرد که کشورهای این اتحادیه واردات نفت خام از ایران را از تاریخ اول جولای امسال کاملا" تحریم کنند. یک مقام جمهوری اسلامی این اقدام اتحادیه‌ اروپا را "خودکشی اقتصادی" خواند.

 

به گفته‌ی یکی از دیپلمات‌های اتحادیه‌ اروپا که نمی‌خواست نامش فاش شود، فرصت تقریبا شش ماهه‌ای که در پیشنهاد دنمارک به اتحادیه‌ اروپا برای تحریم نفت ایران در نظر گرفته شده، به منظور عمل کردن به قراردادهای موجود است.
کشورهای اتحادیه‌ی اروپا بر سر تحریم واردات نفت ایران اساسا به توافق رسیده‌اند. قصد آن‌ها از این اقدام، بخشی از تلاش‌های کشورهای غربی برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی در زمینه‌ی برنامه‌ی اتمی مناقشه‌برانگیز ایران است.
این پیشنهاد و جزئيات مربوط به زمان و چگونگی تحریم‌ها هنوز باید به تایید کشورهای اتحادیه‌ اروپا برسد. به گفته‌ی دیپلمات‌اتحادیه‌ اروپا، این پیشنهاد در نشست بعدی وزیران خارجه‌ی این اتحادیه‌ که در تاریخ ۲۳ ژانویه برگزار می‌شود به بحث گذاشته خواهد شد.
مهلت تقریبا شش ماهه‌ که برای تحریم واردات نفتی ایران در نظر گرفته شده، مصالحه‌ای با آن دسته از ۲۷ کشور عضو اتحادیه‌ اروپاست که بیم آن دارند تحریم نفتی ایران هزینه‌های سنگین اقتصادی به آن‌ها تحمیل کند.
طبق پیشنهاد دنمارک، این کشورها باید به قراردادهای جاری خود تا پایان ماه جون عمل کنند، زیرا از آن پس وارد کردن نفت از ایران ممنوع خواهد بود. در گفت‌وگوهایی که در هفته‌های گذشته میان کشورهای اتحادیه‌ اروپا جریان یافته بود، برخی از این کشورها خواهان مهلتی یک ‌ساله برای آغاز تحریم نفتی ایران شده بودند.
به گفته‌ی دیپلمات‌ یادشده، پیشنهاد دنمارک سازشی میان خواست فرانسه برای در نظر گرفتن مهلتی سه ماهه و خواست یونان برای مهلتی ۱۲ ماهه به عنوان زمان آغاز تحریم نفتی ایران بوده است.
گفته می‌شود که یونان با پیشنهاد دنمارک مخالف است ولی همزمان به دنبال بدیلی به جای ایران برای واردات نفتی خود می‌گردد.  
دنمارک ریاست دوره‌ای اتحادیه‌ اروپا را از اول ژانویه برعهده گرفته است و تا پایان ماه ژوئن این سمت را در اختیار دارد. تصمیم‌های اتحادیه‌ اروپا باید به اتفاق آرا گرفته شود.

از سوی دیگر، محمد علی خطیبی طباطبایی، نماینده ایران در اوپک در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر درباره تحریم نفت ایران از سوی کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا گفت: «اجرای سناریوی تحریم صادرات نفت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون شک یک خودکشی اقتصادی کشورهای این منطقه است».
وی تصریح کرد: «با وجود این بحران‌های اقتصادی در منطقه یورو هر گونه اعمال تحریم علیه نفت ایران، کشورهای اروپایی را وارد یک بحران عمیق‌تر از شرایط موجود خواهد کرد».
ایران بیست درصد نفت خود را به کشورهای اتحادیه‌ی اروپا صادر می‌کند.  این در حالی است که  کشورهای عضو این اتحادیه روی هم فقط ۶ درصد نفت خود را از ایران وارد می‌کنند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا