سیاست

چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران درکابل بزرگداشت شد

۲۲ دلو/ کابل باختر
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را با راه اندازی همایشی گرامی داشت
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در این همایش که دیروز قبل زیر نام همایش علمی دست آوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران برگزار شد، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل ، ایران را جز کشورهای برتری جهان خواند وگقت که در بخش های فن آوری، ساخت موشک، طیاره های رادار گریز و زیر دریایی پیشرفت قابل توجهی داشته است.
ملکی تصریح کرد که دولت ایران حاضر است تجارب علمی و فنی خود را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد تا افغان ها برای پیشرفت از آن استفاده کنند.
مولوی عبدالرحمان رحمانی نماینده مردم بلخ در پارلمان صحبت کرد و گفت: انقلاب‌ها در افغانستان و برخی کشورهای اسلامی دیگر به دلیل دخالت های کشورهای غیر اسلامی به نتیجه نهایی نرسیده است، ولی امام راحل توانست از دخالت های سلطه جویان جلوگیری کند و انقلاب ایران را پیروز سازد .
به همین ترتیب مولوی حسام الدین حسام نیز صحبت کرد و انقلاب اسلامی ایران را مختص به جغرافیای مشخص ندانست و تاکید کرد که جوامع اسلامی دیگر نیز از دست‌آوردهای انقلاب ایران مستفید خواهند شد.

همچنان مولوی عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج افغانستان نیز انقلاب ایران را نهضت نمونه یی برای سایر ملل اسلامی عنوان کرد.

منیب باتاکید همکاری فرهنگی میان افغانستان و ایران افزود که بدون همکاری و استفاده از تجارب همدیگر مسیر پیشرفت در این دو کشور اسلامی مقدور نخواهد بود.
مردم ایران با راه اندازی انقلاب به رهبری امام خمینی، 40 سال پیش از امروز در 22 دلو 1357 دولت شاهی آن کشور را سرنگون کرد و دولت جمهوری اسلامی ایران را تشکیل دادند و پس از آن  دولت ایران همه ساله از 22 دلو به عنوان سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آن کشور تجلیل می‌کند.نثار
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا