سیاست

کارشناسان: طرح تعدیل قانون انتخابات از حیث حقوقی گام بلند در جهت قانونمندی بهتر تلقی شده می تواند

کابل باختر/23/ دلو:
طرح تعدیل قانون انتخابات در چهارمین روز نشست مشورتی نمایندگان حکومت با نمایندگان احزاب سیاسی، نهادهای ناظر انتخاباتی، نهادهای جامعه مدنی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تایید شد.
نشست طرح تعدیل قانون انتخابات به ریاست محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شد پس از چهار روز بحث و تبادل نظر، از سوی اشتراک کنندگانی این نشست مشورتی مورد تائید قرار گرفت.
شرکت کنندگان این نشست در باره موارد مهم تعدیل قانون انتخابات که در برگیرندۀ شرایط عضویت در کمیسیون های انتخاباتی، نحوه تعیین اعضا، روسا، روسای دارالانشاها، معاونان کمیسیون های انتخاباتی، وظایف، صلاحیت ها و استخدام کارکنان دایمی و موقت این کمیسیون ها، شرایط نامزدان شوراهای ولسوالی ها و قریه ها، تعیین کرسی برای این شوراها، شیوه های رسیدگی به اعتراضات و شکایات انتخاباتی و ابطال آرا از مواردی اند که در این نشست روی آن بحث و توافق صورت گرفت، اشتراک کنندگان در چهارمین نشست شان با اتفاق آرا طرح تعدیل قانون انتخابات را تائید کردند و توافق کردند تا این طرح غرض طی مراحل نهایی به کابینه حکومت وحدت ملی ارائه شود.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز آنرا توشیح کرد.
این طرح قبلا در جلسات مشترک به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، از سوی احزاب سیاسی، نامزدان ریاست جمهوری و نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات، به اتفاق آرا مورد تأیید قرار گرفت.
این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات دیروز با نشر اعلامیه مطبوعاتی نگاشته است "در این مقطع زمانی که دوره ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سپری شده است و کمیسیون در عمل فهرست ابتدایی نامزدان را نشر کرده است و وارد عملیات انتخاباتی شده است، به خصوص، که رییس جمهور و رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی نیز از جمله نامزدان بوده و شامل فهرست ابتدایی استند، آوردن تعدیلات در قانون انتخابات از جانب حکومت وحدت ملی در این برهه حساس زمانی، ‏به جز از دستکاری در روند انتخابات آینده هدفِ دیگری را دنبال نخواهد کرد که این امر برای آینده کشور بس خطرناک است و منازعات پسا انتخاباتی که به این سبب به وجود خواهد آمد، کشور را به بحران مواجه خواهد ساخت."
صالحی آگاه امور انتخاباتی می گوید: طرح تعدیل قانون انتخابات که در اجماع با نمایندگان احزاب سیاسی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نهاد های مدنی و ناظران انتخاباتی و حقوقی مرتبط به انتخابات صورت گرفته است. از چند جنبه قابل قبول و یک کار پسندیده از جانب حکومت می تواند باشد.
صالحی می گوید: از حیث سیاسی، اعتماد از دست رفته حکومت و کمیسیون های انتخاباتی را باز می گرداند و از حیث حقوقی گام بلندی در جهت قانونمندی بهتر و عادلانه تر تلقی شده می تواند. به خصوص وقتی جابه جایی کمیشنران جدید به جای کمیشنران و روسای فعلی کمیسیون های فوق مبتنی براین تعدیل مطرح می شود، یک گام ارزشمند و مفید در عرصه  اعتماد سازی در پیوند به پروسهء انتخابات تلقی می شود .
نورالرحمن اخلاقی عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان در تماس خبرنگار به آژانس باختر، در رابطه به طرح تعدیل قانون انتخابات و استقبال از این طرح گفت: تعدیلات جدید در قانون انتخابات شامل، پیشنهاد کمیشنران و ‌رؤسای دارالانشای هر دو کمیسیون از سوی احزاب سیاسی و جامعه مدنی و‌گزینش شان به رای نامزدان ریاست جمهوری، استفاده کامل از تکنالوژی بایومتریک در مرحله ثبت نام مجدد و تشخیص رای دهندگان در روز رای دهی، استفاده از تکنالوژی مرتبط در رای دهی برقی و شمارش آرا؛ و برگزاری انتخابات های بعدی به اساس سیستم MDR ؛ پیشرفت چشمگیری در مسیر اصلاحات بنیادین در انتخابات است . به همه کسانی که در این رابطه تلاش کردند و به مردم افغانستان که همه به گونه‌  قربانی تقلب اند این اصلاحات صورت گرفته را تبریک می‌ گویم.
مولوی کرامت الله صدیق استاد فاکولته و آگاه حقوق،  در پیوند به این طرح می گوید: با اصل روند تعدیل قانون انتخابات موافقیم، اما از نفوذ ارگ و سپیدار در گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی و مداخله در روند کاری آنها مخالفیم، انتخابات مولفه نخست دموکراسی و مردم سالاری است، شفافیت در آن تضمین کننده نظام سیاسی و شورای ملی و محلی می باشد.#شمس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا