اخبارصحت

کتاب تشخیص، تداوی و مراقبت انتانات حاد شدید تنفسی وکوید -19 رونمایی شد

کابل/ 22  قوس/ باختر

اولين كتاب اساسات آى سى يو که از طرف وزارت صحت‌عامه به چاپ رسیده است در نشستی رونمایی شد.

این کتاب که در مورد تشخيص، تداوى و مراقبت انتانات حاد شديد تنفسى و کوید-19 توسط داکتر نبیل پاکطین نوشته شده است در نشستی در تالار داکتر سهیلا صدیق رونمایی شد.

داکتر بشیر نورمل معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌عامه در این نشست گفت: چاپ کتاب اساسات آى سى يو در قسمت بلند بردن سطح آگاهی کارمندان صحی، مبارزه با ویروس کرونا، تشخیص، تداوی و مراقبت از انتانات حاد تنفسی بیماران موثر واقع خواهد شد.

نورمل افزود، عرضۀ خدمات صحى به طور قابل ملاحظه یی تغيير خواهد كرد چنان كه در دور اول مبارزه با ویروس كرونا خوب تر درخشيده ايم و امروز كتاب رهنمود جامع براى مبارزه مطمين در شروع موج دوم ویروس كرونا را داريم كه حتى بسيارى از كشور هاى منطقه شبيه آن را ندارند.

هم‌چنان داکتر نورمل فراغت و استخدام ١١٠ تن از استادانی را که در بخش اي سى يو و تهويه مصنوعى (ونتلاتور هاى مداخله یى و غير مداخله یى) که در شفاخانه رابعه بلخى آموزش دیده اند دستاورد خوبی برای بهبود عرضه خدمات صحی در بخش صحت می‌داند.

داکتر نبیل پاکطین مولف كتاب اساسات آى سى يو( تشخيص، تداوى و مراقبت انتانات حاد شديد تنفسى و کوید- ۱۹) در مورد چاپ آن می‌گوید، برای اولین بار است که در عرصه طبابت دوش به دوش جهان قدم بگذاریم و امید ها، دلهره ها، آفت و خیزها، شکست و پیروزی ها را با هم و هم‌زمان تجربه کنیم.

وی ، راه اندازی کورس های آموزشی در مورد اساسات آی سی یو را یک گام موثر در راستای بلند بردن سطح آگاهی کارمندان صحی در سطح کشور دانست و چاپ این کتاب را یک مرجع معتبر برای طبیبان در کشور می‌داند.

در ادامه این نشست به نمایندگی از اشتراک کنندگان چند تن آنان در مورد موثریت کتاب اساسات آى سى يو که در مورد تشخيص، تداوى و مراقبت انتانات حاد شديد تنفسى و کوید-19 به چاپ رسیده است صحبت کردند وچاپ این کتاب آن را یک دستاور خوبی در بخش صحی کشور می‌دانند.

کتاب اساسات آی سی یو به همکاری وزارت صحت‌عامه به تعداد یک هزار جلد چاپ شده است و این کتاب به زودترین فرصت از طریق مرکز قومندانی سوق و اداره مبارزه با ویروس کرونا وزارت صحت‌عامه به دسترس تمام مراکز صحی و شفاخانه ها در مرکز و ولایت ها قرار داده خواهد شد. مومنه احمدیار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا