سیاست

کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی مراسم تحلیف را به جا آوردند

کابل باختر 13 حوت
در حضورداشت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان کمیشنران جدید کمیسیون‎های انتخاباتی مراسم تحلیف را  به جا آوردند.
این مراسم که در قصر چهارچنار ارگ امروزبرگزار شد و در آن استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه و محمد یوسف حلیم قاضی القضات و رییس ستره محکمه نیز حضور داشتند، ابتدا کمیشنران جدید کمیسیون‎های انتخاباتی متن تعهد نامه شان را امضأ کردند.
بعداً فرمان رییس جمهور غنی در خصوص تعیین کمیشنران مذکور و روسای دارالانشای کمیسیون های انتخاباتی از سوی اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی رییس جمهور خوانده شد.
سپس سید عصمت الله مل، مولانا محمد عبدالله، اورنگ زیب، محمد حنیف دانشیار، مسافر قوقندی، حوا علم نورستانی و رحیمه ظریفی به حیث کمیشنران جدید کمیسیون انتخاباتی، حلف وفاداری یاد کردند.
همچنان محمد قاسم الیاسی، زهره بیان شینواری، مولوی دین محمد عظیمی، محمد یونس طغرا و سید قطب‌الدین رویدار به حیث کمیشنران جدید کمیسیون شکایات انتخاباتی، حلف وفاداری یاد کردند.
به همین ترتیب در این مراسم حبیب الرحمان ننگ به حیث رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات و چمن شاه اعتمادی به حیث رییس دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی حلف وفاداری یاد کردند.
پس از مراسم تحلیف، رییس جمهور غنی با اشاره ضرورت تعدیل قانون انتخابات و تعیین کمیشنران جدید، گفت: مساله مهم این است که این کمیشنران از تمام جناح ها، تمام نامزدان ریاست جمهوری و تمام احزاب که راجستر شده است  و تمام نهادهای ناظر انتخابات و جامعه مدنی نمایندگی می کنند.
وی افزود: این کمیشنران مورد تایید همه احزاب، نهادها و نامزدان می‌باشند، از سوی آن ها معرفی گردیده و آن ها برای شان رای داده اند. اين روند را همه ملت مشاهده کرد که اعضای کميسيون ها در يک فضايی کاملاً شفاف انتخاب شدند، حالا اين اتهامات از بين رفت که گفته می‌شد کميسيون های انتخاباتی مربوط به این و یا آن جناح است.
رییس جمهور، کمیشنران جدید را با توجه به اشتباهات و تخطی های گذشته، به چند مورد متوجه ساخت و گفت که بر اساس تعدیل قانون جدید، تمام تخطی های انتخاباتی در قانون نافذۀ جزا پیش‌بینی شده است و تمام تخطی ها از سوی نهادهای عدلی و قضایی مورد بررسی قرار می گیرد و به مرتکبان جزا داده می شود.
برای اینکه از سؤ استفاده از وظیفه و فساد جلوگیری شود، هر دو کمیسیون باید نشست مشترک داشته باشند و یک ساختار مشخص قرنطین کمیشنران را ترتیب نمایند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد که بر اساس قانون انتخابات، هیچ عضو کمیسیون ها حق ندارد که در حزب سیاسی فعال باشد و ارتباطات شان با احزاب سیاسی که قبلاً مربوط آن بوده اند، قطع می شود و نوع ارتباطات شان تخلف پنداشته می شود.
وی افزود: اولویت دیگر این است که تا دو روز دیگر کمیسیون های جدید، روسای شان را تعیین نمایند و هر دو کمیسیون نه تنها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بلکه انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات ولسی جرگه در ولایت غزنی و انتخابات شوراهای ولسوالی آمادگی بگیرند و برعلاوه آن فیصلۀ نتیجه باقی ماندۀ انتخابات ولسی جرگه را به زودترین فرصت انجام دهند و این کار نخستین و مهمترین آزمون هر دو کمیسیون به ملت رنج دیدۀ افغانستان خواهد بود.
رییس جمهور خطاب به کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی گفت که به شما خطیرترین وظیفه سپرده شده است، استقلال تان در محتوای کار تان واضح بود، اما سابقه تجارب در روند انتخابات نشان داده است که استقلال تان نسبی بود و در قانون تنظیم شده است.
رییس جمهور غنی تاکید کرد: حکومت وعده مطلق می دهد که از هر نوع مداخله جلوگیری کند و قوای امنیتی و دفاعی پرافتخار افغانستان امنیت انتخابات را تامین کند، اما اعتماد ملت باید بالای کمیسیون ها به وجود آید و هر نوع خدشه در این اعتماد مورد قبول نیست.
رییس جمهور اضافه کرد: تاریخ انتخابات تعیین شده است، در این قسمت شما نه تنها که به خاطر برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین‌شده کار و زحمت می کشید، بلکه تمام ادارات دولتی با شما همکار خواهند بود و از نظر منابع، دولت جمهوری اسلامی افغانستان تعهد می سپارد که تمام منابع ضروری را در اختیار شما قرار می دهد.
رییس جمهور در اخیر سخنانش با ابراز تبریکی به کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی، تصریح کرد که مسیر تقویه کردن نظام جمهوری اسلامی افغانستان آغاز شده است و راه برگشت ندارد، یک مثال زنده و واضح همین تقویه ‎کردن، اصلاحات اخیر در روند انتخابات می باشد.
سپس داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه صحبت کرد و گفت: خوشحال هستیم که در راستای تحقق اهداف و آرزوهای مردم افغانستان که برگزاری انتخابات سالم، شفاف و عادلانه می‌باشد، یک گام دیگر در راستای تعدیل انتخابات برداشته ایم و امروز شاهد معرفی کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی هستیم که بر اساس اجماع انجام شده است.
رییس اجرائیه با آرزوی موفقیت به کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی، گفت که مسوولیت بزرگ را به دوش گرفتید و امروز سوگند به جا آوردید تا در مطابقت به قانون اساسی کشور وظایف تان را صادقانه انجام دهید. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا