سیاستاخبارTOP

کنفرانس بین المللی در مورد آیندۀ کمک ها به افغانستان ادامه دارد

کابل/ 4 قوس/ باختر

کنفرانس کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده دیروز به میزبانی فنلند، افغانستان و ملل متحد تحت شعار” صلح، رفاه و خودکفایی “در ژنیو آغاز شد.

به گزارش آژانس باختر، مقام‌های افغان در نخستین روز این کنفرانس بر تعهد حکومت افغانستان برای برقراری صلح، کاهش خشونت‌های طالبان و نقش زنان افغان در روند صلح این کشور تاکید کردند.

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ افغانستان گفت که با وجود رهایی هزاران زندانی طالبان از بند حکومت افغانستان، این گروه هنوز هم خشونت‌ها را کاهش نه بلکه افزایش داده است.

او تروریزم را یک خطر جدی برای افغانستان و جامعۀ جهانی دانست و تاکید کرد که حکومت افغانستان در تلاش پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله در این کشور است.

با آنکه بر اساس گزارش‌ها، اختلافات میان هیئت مذاکره کننده در دوحه حل شده است و مذاکرات مستقیم میان دو طرف به زودی آغاز خواهد شد، معصوم ستانکزی، رییس هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ژنیو گفت که مذاکرات صلح با طالبان در دوحه در حال حاضر با مشکلات زیادی مواجه است.

با آنهم او اظهار امیدواری کرد که این مشکلات قابل حل است.

ستانکزی گفت که دستآورد های حدود ۲۰ سال گذشته، به ویژه حقوق بشر باید در جریان گفت وگوهای صلح با گروه طالبان حفظ شود.

رولا غنی، بانوی نخست افغانستان که از سخنرانان دیگر این کنفرانس بود، بر حفظ دست‌آورد‌های زنان تاکید کرد؛ دست آورد‌هایی که در حدود دو دههٔ گذشته کسب شده است.

خانم غنی همچنان گفت که در گفت و گوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، دستآوردهای زنان در حدود دو دهۀ گذشته باید حفظ شود و در این روند به زنان سهم بیشتر داده شود.

بانوی نخست افغانستان با تاکید بر سهم بیشتر زنان گفت: صلح بدون ضمانت پاسداری حقوق زنان افغان، صلح پایدار نخواهد بود.

در این حال، میشل بشلت، کمیشنر عالی ملل متحد در امور حقوق بشر نیز خواهان مشارکت معنادار زنان افغان در روند صلح افغانستان شد و بر حمایت از حقوق آنان تاکید کرد.

بشلت افزود که برقراری صلح در افغانستان خواست همه است و در این روند باید حقوق اقلیت‌ها و قربانیان جنگ حفظ شود.

کنفرانس دو روزهٔ ژنیو برای افغانستان تحت نام “صلح، رفاه و خود کفایی” برگزار شده است و قرار است امروز، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و انتونیو گویترش، سرمنشی سازمان ملل متحد نیز سخنرانی کنند.

مقام‌های افغان گفته اند که در این کنفرانس، نمایندگان حدود 100 کشور و سازمان های بین اللملی بیشتر به گونۀ آنلاین – اشتراک خواهند داشت. آنان در مورد کمک‌های مالی آینده به افغانستان تصمیم خواهند گرفت.

فنلند یکی از میزبانان این کنفرانس است، وزیر امور خارجه آن کشور  گفته است که کنفرانس امسال از کنفرانس‌ چهار سال گذشته متفاوت است و یکی از تغییرات عمده، مرور کمک‌ها از چهار سال به یک سال خواهد بود.

با آنهم، ینی تلاس، نمایندهٔ ویژهٔ فنلند در این کنفرانس در مصاحبه یی با صدای امریکا گفت که در این کنفرانس میزبانان از جامعهٔ کمک‌کننده خواهند خواست که برای کمک در بخش مساعد کردن زمینه برای صلح، افغانستان را حمایت مالی کنند.فرشته

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا