سیاستاخبارTOP

گفته های امرالله صالح،آجندای امروزولسی جرگه را برهم زد // نامزد وزیران نه توانستند برنامه های کاری شان را بیان کنند

کابل/ ۴  قوس/ باختر

قرار بود امروز شش نامزد وزیر برنامه های کاری شان را برای اعضای ولسی جرگه بیان کنند مگر اعضای این مجلس حاضر نشدند به سخنان نامزد وزیران گوش دهند.

این حرکت اعضای مجلس،واکنش در برابر گفته های دیروز امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری است که شماری از اعضای پارلمان افغانستان را متهم به فساد کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری دیروزدرصحبت باشرکت کنندگان کنفرانس ژنیو که ادامه کمک های اقتصادی با افغانستان در چهار سال آینده را بررسی کرد گفت« فساد برخی از اعضای مشخص پارلمان، بسیار بزرگ است بسیار بزرگ. تاکنون متاسفانه افغانستان نه توانسته‌است هیچ‌یک از اعضای پارلمان را به دادگاه بکشاند. این یک گوشۀ فراموش‌شده است. تاکنون وزیران، جنرالان، رییسان و حتی سیاست‌گران بلندپایه محکوم شده‌اند؛ اما هیچ عضو پارلمان هزینۀ دست‌داشتن در فساد را نپرداخته است.»

گفته های امرالله صالح،آجندای امروزولسی جرگه را برهم زد

صالح همچنان گفته است« شماری از اعضای پارلمان هنگام آماده‌سازی سند بودجه، وزیران را به منظور تحمیل خواست‌های غیرقانونی‌شان به برکناری تهدید می‌کنند.»

اعضای ولسی جرگه که قرار بود امروز به برنامه کاری شش نامزد وزیر گوش دهند در واکنش به گفته های معاون اول رییس جمهور واکنش نشان دادند در حالی که شش نامزد وزیر برای ارائه گزارش کاری شان به شورای ملی آمده بودند اجازه نه یافتند داخل تالار شوند.

میر رحمان رحمانی؛ رییس ولسی جرگه گفته های دیروز امرالله صالح را توهین به نمایندگان مردم و خانۀ ملت خوانده است  و گفته است: «امرالله خان از قانون آگاهی کامل ندارد. در هیچ جای قانون نیامده است که نمایندگان در صورت ارتکاب جرم مصوونیت دارند بل در قانون نمایندگان را فقط در برابر اظهارات شان  مصوون دانسته است»

قرار بود امروزحسینه صافی؛ نامزدوزیر امور زنان، قدرت‌الله ذکی؛ نامزدوزیر ترانسپورت، نجیب‌الله یمین؛ نامزد وزارت فواید عامه و نورالرحمان اخلاقی؛ نامزدوزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان برنامه‌های خود را برای نمایندگان ارائه کنند.

قرار است فردا مجیب‌الرحمان کریمی؛ نامزد وزارت احیا و انکشاف دهات، داکتراحمدجواد عثمانی؛ نامزد وزارت صحت عامه و کریمه حامد فاریابی؛ نامزد وزارت اقتصاد، در مجلس حضور یابند، معلوم نیست که مجلس به آنان اجازه خواهد داد که برنامه های کاری شان را ارائه کنند یا خیر؟ صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا