جهان

یونان ۱۴۵۰ پناهجو را دو باره به ترکیه بر می‌گرداند

آتن/ وی او ای/۲۶جدی/ باختر
حکومت یونان ۱۴۵۰ پناهجو را که اکنون در مراکز پذیرش پناهجویان در جزیرۀ لسبوس و دیگر جزایر آن کشور مستقرند، به ترکیه بر می‌گرداند.
نوتیس میتاراکی، وزیر مهاجرت یونان روزپنجشنبه از انقره خواست تا به توافقات خود با اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان پابند باشد.
میتاراکی گفت که یونان درخواستی را به کمیسیون اروپا و ادارۀ مرزهای اتحادیۀ اروپا پیشکش کرده است و خواستار برگرداندن فوری این پناهجویان به ترکیه شده است.
وزیر مهاجرت یونان گفت که این ۱۴۵۰ نفر از ترکیه وارد یونان شده اند و به گفتۀ وی درخواست پناهندگی آنان رد شده است.
در همین حال، قرار است پس از ماه‌ها تنش بین ترکیه و یونان، گفت وگوها برای حل مناقشۀ دیرینۀ ارضی میان این دو کشور عضو ناتو از سرگرفته شود.
برگرداندن پناهجویان به ترکیه، بر اساس توافقی که در سال ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیۀ اروپا صورت گرفت، انجام می‌شود.
میتاراکی گفت: “توقع داریم که ترکیه تلاش به خرج دهد… نخست از حرکت کشتی‌های حامل پناهجویان که از سواحل آن کشور به سمت کشورما و اتحادیۀ اروپا حرکت می‌کنند، جلوگیری کند. دوم این که پناهجویان برگشت داده شده را بپذیرد.”
وزیر مهاجرت یونان گفت که اکثر این ۱۴۵۰ نفر که قرار است به ترکیه برگردانده شوند، فعلاً در جزیرۀ لسبوس مستقرند.
صدها هزار پناهجو و مهاجر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از طریق ترکیه وارد اروپا، عمدتاً یونان شدند، تا این که امضای توافق میان انقره و اتحادیۀ اروپا سبب کاهش تردد پناهجویان میان ترکیه و یونان شد.
ترکیه هم اکنون میزبان سه میلیون پناهجو است که اکثر آنان پناهجویان سوری اند. شهروندان افغانستان نیز در میان پناهجویان مستقر در ترکیه شامل اند.
فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا