اخبارآموزش

یونیسف از بسته شدن زودهنگام مکاتب انتقاد کرد

 کابل/ ۱۹ قوس/ باختر

 صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) طی اعلامیه‌یی از اقدامات دولت‌ها برای بستن زودهنگام مکاتب به هدف جلوگیری از شیوع کرونا انتقاد کرده است.

در اعلامیه این نهاد جهانی گفته شده است ،بستن مکاتب و نهادهای آموزشی، به روند آموزش آسیب می‌زند و شمار کودکان متأثرشده از بسته ‌شدن مکاتب را افزایش می‌دهید.

یونسف در این اعلامیه در رابطه به افغانستان گفته است ،در نتیجه مسدود شدن مکاتب در افغانستان، ۷.۵ میلیون کودک در این کشوردر کنار ۳.۷ میلیون دیگرقبل از این به دلایل دیگر از رفتن به مکتب محروم بودند، فرصت آموزش را از دست می‌دهند.

 این در حالی است که موج دوم ویروس کرونا در کشور شیوع یافته و همه نهادهای آموزشی در ساحات سردسیردر افغانستان تعطیل شده است. در جریان شیوع موج اول ویروس کرونا مراکز آموزشی برای حدود پنج ماه در این کشورتعطیل بود.

با این حال، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از دولت‌ها خواسته است که بازگشایی مکاتب را در اولویت کاری خود قرار دهند. در اعلامیه یونیسف آمده است که دولت‌ها باید همه اقدامات عملی را برای مصوونیت هرچه بیش‌تر صنف‌های درسی و پیش‌گیری از بسته شدن دوباره مکاتب، در دستور کارشان قرار دهند.

در اعلامیه یونیسف گفته شده است. از اول دسامبر امسال از هر پنج دانش آموز به یم یک نفر شان صنف درسی بسته بوده است رابرت جنکینز، رییس جهانی بخش آموزش یونیسف، گفته است که با وجود همه چیزهایی که درباره‌ کرونا، نقش مکاتب در انتقال آن و اقدامات مناسب برای مصوون نگهداشتن کودکان آموخته شده، باز هم مسیر حرکت‌ها نادرست است. به گفته او، شواهد نشان می‌دهد که مکاتب عامل اصلی همه‌گیری کرونا نیست، اما دولت‌ها بار دیگر بسته شدن مکاتب را به جای آخرین راه حل، به عنوان نخستین راهکار اجرایی می‌کنند.

رییس جهانی بخش آموزش یونیسف نسبت به پی‌آمدهای ویران‌گر این اقدام که بر یادگیری، سلامت ذهنی، جسمی و مصوونیت کودکان می‌گذارند، هشدار داده است.

هم‌چنان در اعلامیه یونیسف آمده است که با بسته شدن مکاتب، خطر محروم شدن از آموزش و از دست رفتن سیستم حمایتی، مصوونیت و غذا برای کودکان در کمین است. یونیسف می‌گوید که مطالعه جهانی که در ۱۹۱ کشور انجام شده‌، نشان می‌دهد که هیچ پیوندی میان بازشدن مکتب و میزان ابتلا به کرونا وجود ندارد. این نهاد در پایان تأکید کرده است که برنامه‌های بازگشایی مکاتب باید در برگیرنده‌ افزایش دست‌رسی به تعلیم از جمله آموزش از راه دور باشد. زیوری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا