جهان

یک خبرنگار رادیو صدای امریکا دیروز در پاکستان به قتل رسید

کابل-28 جدی

مردان مسلح ناشناس، یک خبرنگار رادیو صدای امریکا را در مناطق قبایلی پاکستان کشته اند. مکرم خان عاطف که چهل و چهار ساله بود، برای رادیو دیوه کار می کرد و عصر سه شنبه در نزدیک خانه اش در منطقه شب قدر نزدیک پشاور هدف قرار گرفت.
مکرم خان عاطف خبرنگار رادیو دیوه، دقیقاً در سرش هدف گلوله قرار گرفته است. پولیس پاکستان می گوید: دو حمله کننده که سوار بر موتر سایکل بودند، عصر سه شنبه همین خبرنگار را در نزدیک خانه اش در شمال غرب پاکستان هدف قرار دادند.
رادیو دیوه که بخشی از رادیو صدای امریکاست، برای مناطق قبایلی پاکستان نشرات دارد.
نفیس تکر رییس رادیو دیوه شام دیروز به رادیو مشال گفت که مکرم خان در باره عملیات فعلی علیه شورشیان برای مردم معلومات بی طرف می داد:«
مکرم خان عاطف نخست توسط یکی از مردان مسلح از داخل مسجد بیرون آورده شد. سپس یکی از حمله کننده ها، پیش از آنکه از محل رویداد فرار کند، او را در سرش هدف گلوله قرارداد.
خبرنگار رادیو دیوه در حالی که در وضعیت خیلی جدی صحی قرار داشت، به شفاخانه منتقل شد.
دوستان و همکاران مکرم خان عاطف می گویند که شورشیان از مدت ها به اینسو به او هشدار می دادند.
پس از این هشدار ها، عاطف و خانواده اش مجبور شدند تا از منطقه قبایلی مهمند به منطقه شب قدر کوچ کنند. او علاوه بر رادیو دیوه، با تلویزیون دنیا در پاکستان کار می کرد.
فردی به نام احسان الله احسان که خود را سخنگوی طالبان پاکستانی معرفی می کند، به رسانه های آن کشور گفته است که همین گروه مسوول کشتن مکرم خان عاطف است.
رییس رادیو دیوه می گوید که آقای عاطف همواره در باره مشکلات اجتماعی منطقه گزارش می داد و با بی طرفی کامل تلاش می کرد تا مشکلات مردم را انعکاس دهد.
فعالان رسانه ها در پاکستان کشته شدن عاطف را محکوم کرده و از حکومت آن کشور انتقاد نموده اند که برای حفاظت و مصئونیت خبرنگاران، تلاش نکرده است.
ناظرین می گویند که در پاکستان نه تنها تندروان مسلح بلکه اداره های امنیتی و استخباراتی پاکستان، مشکلاتی را برای خبرنگاران ایجاد کرده اند.
اتحادیه خبرنگاران بدون مرز، پاکستان را در سال 2010 میلادی، مرگبار ترین کشور برای خبرنگاران عنوان کرده است زیرا دوازده خبرنگار و کارمند رسانه در جریان یک سال در پاکستان کشته شده اند. / ختم/ مینوی

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا