اخبارTOPگزارشات

یک نشریه امریکایی خواستار لغو توافق نامه صلح امریکا با طالبان شد

کابل/  ۲۵ عقرب/ باختر

با پیروزی جوبایدن در انتخابات ریاست جهوری امریکا مخالفت ها با توافق نامه صلح امریکا با طالبان بیشتر می شود.

این توافق به تاریخ سوم حوت سال گذشته در دوحه قطر  با عجله از سوی اداره ترامپ امضا شد.

مخالفان ترامپ می گویند که رییس جمهور ترامپ آن  رابه هدف یک دستآویز انتخاباتی امضا کرد، مگر شماری زیادی از سیاست ورزان امریکایی منجمله همکاران او ازصلح با طالبان که عامل قتل حدود سه هزار عسکر امریکایی اند نا راض بودند. حالا  جوبايدن  کامیاب انتخابات ریاست جمهوری شده است، صدای مخالفان این توافق صلح با طالبان بلند تر شده است تا سرحد که ترامپ وزیر دفاع اش را برطرف کرد.

به تازگی مجله امریکایی دیپلمات در مطلبی نوشته است که جوبایدن رییس جمهور جدید امریکا باید توافق‌نامه صلح ترامپ و  گروه طالبان را لغو کند.

این مجله که اعتباری زیادی در جامعه امریکا دارد نوشته است:  توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان ناکام است و همچنان در این توافق‌نامه بر نقش منفی پاکستان در امور افغانستان چشم پوشی شده‌است.

نویسنده مجله افزوده است، با توجه به همین مسأله از رییس جمهوری منتخب و جدید امریکا جوبایدن می‌خواهد که توافق‌نامه دوحه را لغو کند.

در این نوشته، بزرگ‌ترین اشتباه، شامل کردن پاکستان در توافق‌نامه صلح دوحه خوانده شده است و نویسنده تاکید ورزیده که پاکستان در تلاش است تا یک حکومت دست نشانده خود را در افغانستان حاکم اند.

در این نوشته آمده است که حکومت ترامپ از تلاش حکومت اوباما در سال 2009 عبرت نه گرفته است و توافق‌نامه صلح با طالبان را امضا کرده است . در سال 2009 حکومت اوباما تلاش کرد تا با طالبان گفت‌وگو کند، اما واشنگتن به دلیل این‌که پاکستان بر خواست‌های خود تاکید داشت از این اقدام دست کشید.

به باور نویسنده مطلب، پاکستان هم در کامیابی و هم در ناکامی روند صلح افغانستان نقش دارد و در هر صورت برنده خواهد بود.

دراین نوشته هشدار داده شده است که در افغانستان تحت تسلط پاکستان، القاعده، داعش و سایر گروه‌های تندرو پناه‌گاه خواهند داشت و از این کشور، امریکا و سایر کشورها را تهدید خواهد کرد.

در این مطلب با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نوشته شده است که اگر این کار انجام شود، امریکا نمی‌تواند وضعیت را در افغانستان کنترول کند، زیرا در صورت خرابی وضعیت، بار دیگر پاکستان و روسیه اجازه نه خواهند داد نیروهای امریکایی از خاک آنان به افغانستان منتقل شوند.

با این وجود نویسنده تاکید کرده است که جوبایدن باید توافق‌نامه ناکام صلح ترامپ و طالبان را لغو کند و دست از حمایت گفت‌وگوهای دولت افغانستان و طالبان نیز بردارد.

باید گفت که شماری از متحدان بیرونی امریکا مانند فرانسه و ناتو نیر بر باز نگری توافق نامه صلح با طالبان تاکید دارند و دولت افغانستان نیز چنین خواستی را مطرح کرده است. نوریه زیوری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا