صحتجهان

یک پرستار امریکایی پس از تزریق واکسین فایزر به کرونا مبتلا شد

واشنگتن/ایرنا/۱۱ جدی/باختر
نتیجه آزمایش کرونای یک پرستار امریکایی هشت روز بعد از تزریق واکسین کرونای محصول مشترک شرکت داروسازی امریکایی «فایزر» و شرکت داروسازی آلمانی «بایون تک» مثبت شد.
به گزارش روزنامه دیلی میل، متیو دبلیو پرستار بخش عاجل ۲ شفاخانه در سن دیاگو امریکا، روز ۱۸ دسامبر واکسین فایزر را دریافت کرد. وی در گفت و گو با شبکه ABC ۱۰News گفت: پس از دریافت این واکسین، بازویش به مدت یک روز درد می کرد اما هیچ عارضه جانبی دیگری نداشت.
اما ۶ روز بعد، این پرستار ۴۵ ساله در حین کار در بخش کووید-۱۹ شفاخانه، بیمار شد. وی ابتدا دچار لرزه و بعد درد عضلانی و خستگی شد و روز بعد نتیجه آزمایش کرونای وی مثبت شد. بر اساس گزارش ها، وضعیت متیو از زمان اوج گرفتن این علایم در وی بهتر شده است اما هنوز احساس خستگی می کند. دکتر کریستین رامرز متخصص بیماری های عفونی در مراکز صحت خانواده در سن دیگو گفت: چنین مواردی غیر منتظره نیست زیرا بیماران بلافاصله پس از واکسیناسیون از مصونیت ایجاد شده توسط این واکسین در برابر کووید-۱۹ برخوردار نمی شوند.
وی افزود: آزمایش های بالینی واکسن نشان داده اند که حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا از مصونیت ایجاد شده توسط این واکسین برخوردار شد حتی پس از این ۱۰ تا ۱۴ روز، بیماران برای برخورداری از مصونیت کامل به تزریق دوز دوم واکسن نیاز دارند
. این پزشک متخصص یادآور شد: تصور می کنیم که اولین دوز واکسن حدود ۵۰ درصد مصونیت می دهد و برای رسیدن به مصونیت ۹۵ درصد باید دوز دوم این واکسین را دریافت کرد. همچنین از آنجا که دوره انکوباسیون (کمون) کووید-۱۹ می تواند ۱۴ روز باشد، احتمال دیگری این است که این پرستار به احتمال زیاد قبل از دریافت واکسین در ۱۸ دسامبر آلوده شده باشد.
با این حال هر دو سناریوی یادآوری این است که واکسین ها نوشدارو نیستند. در عوض، متخصصان می گویند جلوگیری از همه گیری به زمان و تداوم انجام اقدامات اساسی صحت عمومی مانند فاصله اجتماعی، ماسک و شست و شوی دست نیاز دارد. اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا روز ۱۱ دسامبر مجوز استفاده اضطراری از واکسن فایزر-بایون تک، را صادر کرد. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا