سیاستاخبارTOPگزارشات

یک کارشناس سیاسی آسترالیا،پاکستان را متهم به مداخله درامور افغانستان کرد

کابل/ ۱۰جدی/ باختر

درحالی که پاکستان همواره مداخله در امور داخلی افغانستان را رد کرده است وحمایت خود از گروه طالبان را انکار کرده است،

 یک کارشناس آسترالیایی گفته است: تا زمانی که دولت پاکستان به مداخله در امور داخلی افغانستان پایان ندهد، صلح و امنیت در این کشور برقرار نمی‌شود.

«ویلیام مایلی» کارشناس مسایل سیاسی آسترالیایی  و استاد در یکی ازپوهنتون  های آن کشور گفته است: دولت و ارتش پاکستان تمایل و برنامه های بی پایان در رابطه به افغانستان دارند، فراتر ازافغانستان، پاکستانی ها به فکر رسیدن به منابع ارزان اقتصادی در آسیای میانه اند و این زمانی برآورده شده می تواند که در کابل یک حکومت ضعیف که بیشتر وابسته به پاکستان باشد شکل گیرد،تا رسیدن به چنین یک هدف، سیاست ورزان پاکستان و ارتش آن کشور در افغانستان مداخله خواهند کرد  و تا وقتی که به مداخله و خواست بلند پروازانۀ پاکستان رسیدگی نشود، صلح و امنیت درافغانستان برقرار نخواهد شد.

«ویلیام مایلی» با اشاره به وضعیت جاری در کابل و ازدیاد حمله های هراس افگنانه در این شهر گفته است: کابل در حال محاصره شدن از سوی حلقه های تروریستی است و با حمله های  بی‌سابقه روبرو است،این هم بخشی از استراتیژی کنترول برافغانستان است تا دولت افغانستان بیشتر تحت فشار قرار گیرد و حاضر به توافق و امتیازدهی شود، او امتیاز دهی به گروه های مسلح در افغانستان را امتیاز دهی به پاکستان می داند.

این کارشناس آسترالیایی که چهرۀ مورد اعتماد در رسانه های آن کشور است،توافق امریکا با طالبان را  یک جنایت خوانده است و گفته است: «این جنایات در میانه روند صلح رخ داده است» او خود می پرسد اگر هدف از این روند ایجاد صلح و امنیت بود به وضوح این روند به طرز وحشتناکی اشتباه پیش رفته است.

این آگاه مسایل سیاسی در آسترالیا در حالی از مداخله پاکستان در افغانستان می گوید که چندی پیش ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان  و رییس دفتر آن گروه در قطر که به پاکستان آمده است با صراحت در جمعی افراد زخمی شدۀ طالبان در شهر کراچی گفت: رهبران آنان در پاکستان است و او برای مشوره با آنان  به پاکستان آمده است، این گفته ها در حالی بیان می شود که پاکستان مداخله در افغانستان رارد کرده است و بارها گفته است که رهبران طالبان در پاکستان حضور ندارند.

به تعقیب این گفته ها،  وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ یی حضور علنی و فعالیت‌های سران طالبان در خاک پاکستان را نقض آشکار حاکمیت ملی افغانستان دانست.

در همین حال کلیر دیلی عضو  پارلمان اتحادیه اروپا گفته است که بایداز خروج نام رهبران طالبان از فهرست تحریم‌ها جلوگیری شود.

 طالبان بارها در مذاکرات شان با نمایندگان امریکا، خواستار رفع تحریم علیه رهبران شان شده اند‹رهبران طالبان در پاکستان اند از سوی سازمان ملل و وزارت خارجه امریکا تحریم شده اند ›

کلیردیلی گفته است، بدون توقف خشونت‌ها از سوی طالبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان بی‌معنی خواهد بود.

وی افزوده است که همۀ کشورها به جز پاکستان، مخالف بازگشت امارت اسلامی هستند،  جامعۀ جهانی و اتحادیه اروپا نیز باید فشار وارد کنند تا اسامی سران این گروه از فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل حذف نشود و همچنان آتش‌بس یک شرط اساسی برای گفت‌وگوهای صلح دانسته شود.

این عضو پارلمان اتحادیۀ اروپا با تاکید بر حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته در افغانستان گفت که در صورت ایجاد یک نظام افراطی در این کشور، کمک‌ها به افغانستان قطع می‌شود. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا