جهان

300نفر در حمله هوایی هند بر پاکستان کشته شدند

ایرنا – دهلی جدید – 7 حوت – باختر
در حمله طیاره های جنگی هند بر پایگاه شبه نظامیان در کشمیر تحت کنترول  پاکستان بین 200 تا 300 شبه نظامی کشته شدند.
این حمله که  در آن  12 طیاره نوع میراژ شرکت داشت حوا لی سا عت 4 بامداد امروز انجام شد وسایر رسانه های بین المللی از پرواز طیاره های هندی بر فراز پا کستان خبر های منتشر کرده است اما تلفات احتما لی  برخاسته ازین حمله را مشخص نکرده است. 
روزنامه 'هندوستان تایمز' به نقل از مقامات هندی اعلام کرد که  12 جنگنده میراژ 2000 نیروی هوایی هند در ساعت 4 صبح امروزسه پایگاه شبه نظامیان در مناطق 'بالاکوت'، 'مظفرآباد' و 'چاکوتی' در پاکستان را بمباران کرد.
به گفته یک مقام نظامی هند،جنگنده های نیروی هوایی مجهز به بمب های لیزری بودندو پایگاه گروه تروریستی جیش محمد در منطقه بالاکوت که  بزرگ ترین پایگاه این گروه محسوب می شود، بمباران کرد.
شهر بالاکوت واقع درایا لت خیبر پشتونخوا در 50 کیلومتری خط واقعی کنترول در منطقه کشمیر قرار دارد.
این نخستین بار از سال 1971 تاکنون است که جنگنده های نیروی هوایی هند از خط واقعی کنترل عبور کرده و وارد حریم هوایی پاکستان شده اند.
در همین حال مقام های هندی دسترسی به اینترنت را در منطقه کشمیر مسدود کرده اند.وتمام پایگاه های نیروی هوایی هند در ایالت های پنجاب و هاریانا به حالت آماده باش درآمده اند..
اس سرینیواسان قومندان پایگاه نیروی هوایی هند در چندیگر گفت: ما برای بدترین شرایط آماده هستیم.
به گفته مقام های هندی، پاکستان برای مقابله با جنگنده های میراژ 2000 هند، جنگنده های اف 16 خود را به منطقه اعزام کرده است، اما این جنگنده ها نتوانسته اند از بمباران اهداف مشخص شده جلوگیری کنند.
نارندرا مودی صدراعظم هند صبح امروز یک جلسه فوری با مقام های دولتی و امنیتی هند برگزار کرد.
این درحالی است که پاکستان وقوع تلفات سنگین در بمباران جنگنده های هندی را رد کرده و اعلام کرده است که جنگنده های نیروی هوایی هند پس از مواجه شدن بادافع هوایی پاکستان، بمب های خود را در مناطق خالی از سکنه رها کردند که در این اقدام هیچ آسیبی به زیربنا  ها نرسیده است.
حمله امروز هند چند روز پس از وقوع حادثه تروریستی پلواما ی ایالت جمو و کشمیر هند اتفاق افتاده است .
در حمله روز پنجشنبه 25 ماه دلو به نظامیان هند در منطقه پلواما در کشمیر، یک عامل وابسته به گروه تروریستی جیش محمد موتر خود را در کنار یک موتر بس حامل نیروهای نظامی هند منفجر کرد.در این حمله بیش از 40 نظامی هند کشته شدند.
گروه تروریستی جیش محمد مسوولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را 'عادل احمد دار' معرفی کرده است.
در سال 2016 ، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر 'اوری' به کشته شدن 19 سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا حکومت نارندرا مودی صدراعظم هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در پاکستان ترتیب دهد..
به گفته مقام های دفاعی هند در آن حمله بیش از 35 شبه نظامی و 9 نظامی پاکستان کشته شدند.
رویارویی نظامی پاکستان و هند، تنش ها میان این دو کشور همسایه را وارد مرحله جدیدی کرد. هند پس از حمله تروریستی اخیر در پلوامای کشمیر ،  پاکستان را به واکنش متقابل نظامی تهدید کرده بود..
عمران خان صدراعظم  پاکستان در واکنش به مواضع اخیر دهلی و تهدید به اقدام نظامی در داخل پاکستان، هشدار داد که هند دست از جنگ طلبی بردارد در غیراین صورت پاکستان قاطعانه به هرگونه تجاوز پاسخ خواهد داد.
شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به تجاوز جنگنده های هندی هشدار داد که هند، دست از اقدامات تحریک آمیز بردارد.
این درحالی است که روابط هند و پاکستان طی چند دهه گذشته همواره شاهد تنش های متعددی بوده است ، تنش هایی که حتی موجب صف آرایی نیروهای نظامی دو کشور در منطقه مرزی شده است و این بار نیز هند پس از حمله در منطقه پولواما، پاکستان را به واکنش متقابل تهدید کرد.  آشنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا