جهان

70 درصد مبادلات افغانستان به بندر های ایرانی منتقل شد

تهران – ایرنا – 8حوت – باختر
یک مقام پاکستانی اعتراف کرد که 70 درصد از تجارت بین افغانستان و پاکستان به بندر چابهار و بندر عباس ایران منتقل شده است..
آژانس خبری ایرنا  به نقل از منابع خود گزارش داد که ، ضیاء الحق سرحدی، معاون سازمان گمرکات مرزی پاکستان گفته است که اکثرا مبادلات تجارتی دوجانبه به سبب مشکلات مرزی بین  پاکستان و افغانستان به دو بندریاد شده  ایرانی واگذار شده است.
وی به عنوان یک مقام اتاق تجارت و صنایع ایالت سرحدی خیبر – پشتو نخوا در یک نشست با جامعه بازرگانان  پا کستان گفت که مشکلات امنیت مرزی و نیز ارائه خدمات بسیار ضعیف ترانسپورت  و ترازیت بین دو کشور موجب شده است تا پاکستان از قافله تجارت با افغانستان عقب بماند و این فرصت نصیب تجار ایرانی شود..
ضیا الحق سرحدی که ریاست کمیته صنایع ،  راه آهن و ریاست کارگروه گمرکات مرزی پاکستان را برعهده دارد ضمن انتقاد از وجود ضعف هایی در سیستم ترانسپورت پا کستان  گفت که نبود قطار باری از کراچی به پیشاور و نیز عدم خدمات رسانی مناسب به موتر های لاری سکتور خصوصی برای ترانزیت کالا به افغانستان موجب شده است حکومت  پاکستان در زمینه تجارت و صادرات متحمل خسارت های سنگین شود.
براساس این گزارش، 'فیض محمد فیضی' رئیس اتاق تجارت و صنایع ایالت خیبر – پشتونخوا نیز در این نشست خواستار فراهم کردن زمینه های لازم برای ترانسپورت ریلی بین پاکستان و افغانستان شد.
براساس همین گزارش  ضیا لحق سرحدی پیشتر در 29 ماه جدی نیز گفته بود که ضعف سیستم ترانسپورت  پاکستان و به ویژه راه آهن این کشور باعث شده است که پاکستان 70 درصد از سود ترانزیت کالا به افغانستان را از دست بدهد و در اختیار ایران قرار بگیرد.
به موجب قرارداد مشترک ایران ،هند و افغانستان، بندر چابهار که هم اکنون درحال انکشاف است به مسیر اصلی ترانزیت کالا به افغانستان تبدیل می شود.
آشنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا